| Bead42069 a întrebat:

Buna TPU! Intrebare pentru copilul din mine: Vreau sa achizitionez un model de bicicleta/moped electric de la Sur Ron. Nu stiu ce tot zic baietii astia de pe orice sursa de internet. Intrebarea este, pot sa merg pe strada cu ele? Nu carosabil, pe trotuar si astea fara sa o inmatriculez sau chestii de genu. Am inteles ceva cu limitare sau sa iau una road legal dar tot nu inteleg. Daca se poate sa imi explicati clar ca sunt destul de prost. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti conduce (fara permis) biciclete, trotinete sau alte vehicole electrice ce nu depasesc 25 Km/h doar pe strada sau pe piste. Nu ai voie pe trotuar! Trebuie sa ai si dovada ca nu depaseste 25 Km/h pentru ca te poti trezi cu surprize. Daca ai permis... strada-i mare.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai voie cu bicicleta pe trotuar, cu excepția celor care au marcată o pistă specială pentru biciclete.