| Meme10Meme a întrebat:

Pe voi va enerveaza ciclistii? Pe mine da. Adica eu merg pe strada [adica pe trotuar] si astia merg cu biciclete pe trotuar. Dar daca tu calci pe pistele de biciclisti, ei se supara.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In special pe DN unde circul mai incurca, vara sau cand vine primavara nu au unde sa mearga decat pe drum

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai pus bine problema aici.
In mod normal, nu ar trebui sa mearga pe trotoar, pe unde este loc doar pentru oameni:
"109. 1) Conducătorii de biciclete, […] trebuie să circule pe drumul public numai într-un singur rînd, menţinînd în timpul deplasării, în raport cu marginea din dreapta a carosabilului, un interval nu mai mare de 1 m"
https://atudos.me/cu-bicicleta-pe-trotuar-sau-pe-carosabil/

Insa, de ce sa nu lasam lumea sa mearga, daca nu ne incurca? Sa mearga, atat timp cat putem sa ne dam la o parte, nu este nicio problema.

| Freya1 a răspuns:

Ar trebui să se facă mai multe piste pentru ei si sa nu mai meargă pe trotuarul pe care merg pietoni si nici pe mijlocul drumului sa încurce mașinile.
Nu vreau sa fiu răutăcioasă dar de multe ori deplasările astea a lor sunt fara sens.

| LoveSleep a răspuns:

Care piste de bicicliști?