| Anndreyy a întrebat:

mie imi place foarte mult fotbalul american si m-am chinuit mult sa invat toate regulile si punctajele in acest sport. Desi in Romania nu e prea cunoscut acest sport. Cea ce ma enerveaza e ca unii oameni cred ca fotbalul american si rugby e tot aia de ce?
De ce cred unii ca Rugby si Football American sunt la fel?
Sa nu mai vorbesc si de fotbal australian, canadian, gaelic. ce oameni!

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

In principiu sunt confundate pentru ca se aseamana foarte mult, insa exista o mare diferenta:
La fotbal american joci cu protectii pe tine la umeri si la piept pe cand la rugby nu
La fotbal american poti sa plachezi la sold pe cand la rugby nu
Astea sunt doar 2 din diferentele pe care majoritatea nu le cunosc, dar sunt diferentele care fac diferenta dintre aceste doua sporturi relativ identice.
Iar diferenta care ar trebui sa fie observata de toti este urmatoarea:
La fotbal American ai voie sa arunci mingea in fata(lansare cum se spune) pe cand la Rugby nu ai voie acest lucru.
Cat despre fotbalul Australian este o mare diferenta, acolo sunt 3 porti(buturi) cu diferite punctaje, acolo se poate marca inclusiv cu mana(adica cu pumnul)
Iar modul de a pasa este total diferit inclusiv modul de inscriere.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rugby e echivalentul fotbalului american in europa.
sunt confndate pentru ca in Europa nu se joaca fotbal iar in State nu se joaca rugby

| Jokerashul a răspuns:

Pentru ca seamana si cel mai usor pentru oameni este sa le compare.Foarte putini oameni de la noi au cunostinte despre sporturile populare practicate in afara Europei, fie si S.U.A..De obicei romanii au cunostinte reale despre doar un sport, nedand importanta altora mai ales daca ii un sport nepopular in Europa cum este cel din NFL.