| nicu_4067 a întrebat:

Buna TPU... spuneti-mi citeva programe de antrenament pentru masa musculara.dar sa dea rezultate.vs rog ajutati-ma... funda+vot

8 răspunsuri:
| ionutzu94 a răspuns:

Prima zii: spate = 4 exercitii = 12-14 repetarii fiecare serie
a 2-a zii: piept =4 exercitii = 14 repetarii fiecare serie
a 3-a zii: umeri = 3 exercitii care sa cuprinda fiecare grupa deltoidu posterior, inferior, superior = 10-12 repetari fiecare serie + trapez = 1 exercitiu = 14-16 repetarii
a 4-a zii brate: biceps 2-3 exercitii; triceps 3 exercitii = 12-14 repetari
a 5-a zii: picioare : gambe 2 exercitii = 12-14 repetarii; coapse 3 exercitii = 10-12 repetarii
Ziua 1, 3, 5 faci abdominalii 3 exercitii = 12-14 repetari
Pt masa musculara faceti intre 12-14 repetari in general.
Pt un contur faceti intre 20-25 repetari.
Conteaza sa bei cel putin 1 litru de apa plate in timpul antrenamentului.
Trebuie sa mananci cel putin 5-6 mese pe zi sa aiba un continut mare de proteine : carne, lapte, oua, peste etc.
Nu uita noapte sa dormi minim 8 ore conteaza foarte MULT asta.

| Cosmin86 a răspuns:

Orientativ :

luni : piept + umeri
marti : spate
miercuri : pauza
joi : picioare
vineri : brate + abdomen

Programul meu actual, functioneaza foarte bine. Dar ti-am zis, e orietnativ, iti faci singur propriul program.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Luni:piept+biceps
marti:spate+triceps
miercuri:pauza
joi:umeri
vineri:picioare+abdomen
oricat de mult si de bine te-ai antrena rezultatele se vad in timp si tine minte ca muschii nu cresc cand tragi ci cand te odihnesti, asa ca ai grija la odihna si alimentatie

Răspuns utilizator avertizat
| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru denis543):

L-am scris mai pe fuga dar este programul pe care antrenorul de la sala mi l-a facut si mie cand am mers la sala prima data(cand am fost incepator), dar daca tu te consideri viitor mr olimpia sa aud si programul tau

Răspuns utilizator avertizat
| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru denis543):

Mersi pentru sfat, dar tot nu am auzit programul tau

| marius123marius a răspuns:

WRONG
luni piept+biceps
marti spate triceps
LOL nuuu sa nu faci asa ceva!
sa iti explic si de ce Luni daca faci piept lucra tricepsul (2 grupe musculare) daca mia faci si biceps sunt 3 grupe ( ai lucrat piept biceps si triceps) sa trecem la marti spate (lucra bicepsul) deci ai antrenat spate si biceps (2 grupe musculare) mai faci si triceps ( 3 grupe musculare) citeste din nou si ai sa vezi ca ai facut biceps triceps luni si biceps triceps marti ceea ce iti va face muschiul sa se supra-antreneze.
intra asa http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
selectezi barbat, crestere masa musculara, incepator. ai acolo antrenamentul pe 7 zile cap coada nutritia 7 zile cap coada si daca ai bani iti arata si suplimentele care ar trebui sa le iei bafta. funda?