| DREDR a întrebat:

Tocmai ce m-am apucat de sala. Am 14 ani si intrebarea este:de cate ori pe saptamana este normal sa merg la sala. Eu am in gand sa merg de luni pana vineri iar in weekend pauza e bine?

6 răspunsuri:
| Rau1Alberto a răspuns:

E foarte bine dacă poți de luni până vineri.
Ai vreme să faci o grupă zilnic:
Lunitongueiept
Marți:Spate
Miercuri:Umeri+Trapez
Joi:Brațe(biceps+triceps)
Vineritongueicioare
Weekend: Somn mult.
Ai grija la vârsta ta să nu începi cu greutăți prea mari.îți zic asta din propria experiență.

| Deriol a răspuns:

Daca esti incepator cel mai bine ar fi de 4 ori.
Uite un exemplu:
Luni: Pectorali si Triceps
Marti: Spate si Biceps
Miercuri: Pauza
Joi: Picioare si Abdomen
Vineri: Umeri si Trapez
Week-end: Pauza.
Crede-ma ca este un program foarte bun pe care o sa-l folosesc si eu (momentan fac altul si schimb rutina la 1-2 luni)
Bafta!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Deriol):

Aiurea din 1 motiv. biceps si spate, triceps si piept, cand el e la inceput e prea mult. dupa 2 aparate (8 serii) la piept, tricepsul lui e la pamant. daca mai baga inca 1 aparat la piept sa zicem si inca 2 la triceps (4 serii la fiecare) e rupt. pieptul lucreaza foarte mult tricepsul. eu dupa 4-5 ani de sala nu faceam asa ca nu dadeam randament. dupa 3x dropset la piept tricepsul meu era mort. el fiind incepator, nestiind miscarile corecte, pana se obisnuieste corpul cu tipul de miscari e criminal programul ala. ajunge la triceps sa faca cu 20% din cat poate normal sa faca. eu as spune sa schimbe piept+biceps si spate + triceps ca sunt grupe antagonice sa le zic asa. lucreaza invers. si as pune umerii dupa ziua de piept si joia spatele, vineri picioare. parerea mea :/

| Deriol a răspuns (pentru JohnnyBi):

Eu am dat doar un exemplu, da poate ai dreptate ca n-ar rezista la programul acela, el poate sa-si faca programul cum vrea si cum ii este mai bine, spre exemplu eu n-am probleme sa lucrez piept cu triceps, ca nu ma pune nimeni sa fac 8 serii la un aparat, si eu nici macar nu lucrez la aparate cand lucrez piept, lucrez cu greutati, pot foarte bine sa-mi aleg o greutate pe masura si sa fac 3 exercitii la piept cu maxim 4 serii si apoi inca 2 de triceps, spate cu triceps e ok si piept cu biceps la fel, asta fac si eu acum dar mai schimb si rutina.

| robytzu96 a răspuns:

Salut, si eu am tot 14 ani, maine o sa incep sa ma duc la sala si la fel ca tine, tot de luni/vineri vreau sa ma duc la sala! Sa vad ce efort voi depune in prima saptamana si poate mai las o zi liberahappy