| MariaSerenaBlumore2 a întrebat:

Mi-am facut recent abonament la o sala de fitness.Eu sunt o fata mai grasa si imi doresc sa slabesc cam 15 kg.Cat timp credeti ca ar trebui sa muncesc la sala si ce sa mananc inainte si dupa sala? Cat timp sa fac banda, bicicleta etc :* Mutumesc mult anticipat.DAU FUNDA! :*

Răspuns Câştigător
| SiLaS a răspuns:

Trebuie sa faci cardio de 3-4 ori pe saptamana cam 1h.Cat despre alimentatie trebuie sa iti scoti treptat carbohidratii din alimentatie(cartofi,orez,paste,fazole, linte, paste, paine, dulciuri de nici un fel etc.)+sa iti calculezi deficitul caloric si e perfect.BAFTA!

7 răspunsuri:
| Dantu0012 a răspuns:

O ora maxim 2 pe zi cred ca e de ajuns. si daca o sa ai rabdare o sa slabesti.
in ceea ce priveste mancarea. nu cred ca e neccesar sa tii regim sau nu mai stiu eu ce. insa sa ai cat de cat grija ce mananci. si cel mai important fara pic de fast-food.
Cand ti se face foame poate fi doar o senzatie de foame. atunci incearca sa iei o gustare sanatoasa (legume, fructe) si apoi poate iti trece foamea.
Funda?

| MariaSerenaBlumore2 explică (pentru Dantu0012):

Problema e ca mi-am dat metabolismul peste cap deoarece am tinut multe diete pana acum printre care si Dukan si acum slabesc greu

| cristinela4 a răspuns:

Trebuie sa lucrezi tot timpul la sala, acum mai intensiv dar mai apoi mai usor ca sa te mentii in forma! pentru un antrenament cu efect consulta un antrenor cu experienta! Bafta

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru MariaSerenaBlumore2):

1. Mare grija la ce si cat mananci. Iti recomand sa mananci 6 mese pe zi pentru a activa metabolismu. Sa mananci cam la 3-4 ore. Ultima ta masa ar putea fi un pahar de lapte. Evita fast-food, bauturi carbogazoase, prajelile, zaharul si painea
2. Bea cel putin 2-3 litri de apa pe zi( NU ceai, cafea sau suc)
3. Sportul trebuie sa fie o obisnuinta. Ca sa aiba efect trebuie sa iti placa. Nu fa 2-3 ore banda sau bicicleta la viteza foarte mica. Mai bine 30 de minute dar mai intens. Si sunt bune si genoflexiunile, abdomenele etc.
4. Odihna e buna...dar prea multa strica. Nu dormi mai mult decat e nevoie

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Banuiesc ca ti-ai dat seama ca atunci cand am zis 6 mese...ma refeream la cantitati mici de mancare. De exemplu:
Masa1: Ovaz cu iaurt
Masa2: O salata de legume(poti adauga si putina branza)
Masa3: Piept de pui la gratar( sau vita/peste/sau chiar soia) cu putin orez
Masa4: 2-3 fructe
Masa5: O ciorbitza
Masa6(inainte de culcare): O cana de lapte

| MariaSerenaBlumore2 explică (pentru SiLaS):

Cardio insemnand banda, bicicleta, etc?

| SiLaS a răspuns (pentru MariaSerenaBlumore2):

Da