| BlueButterfly97 a întrebat:

Vreau să mă apuc de alergat. Ce mă sfătuiți pentru început? Obosesc destul de repede, nu prea rezist la efort. Azi m-am cronometrat și abia am reușit să alerg 3 minute fără oprire laughing și mă înțepa tare în ambele părți ale abdomenului inferior. M-ar ajuta mult sfaturi despre cum trebuie să mă îmbrac, dacă trebuie să îmi acopăr urechile cu ceva, cât ar fi indicat să alerg la început, cum să mă motivez, habar n-am, ORICE!

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate kg ai? inaltime?

| BlueButterfly97 explică (pentru RAY):

Oscilez între 44 și 47 kg, 163 cm

| RAY a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Wow esti slab, de fel tu faci ceva efort fizic sau mai mult stai?

| Intruder19 a răspuns:

Din moment ce presupun ca nu prea faci efort fizic, trebuie sa incerci sa alergi treptat, nu te forta, si in ceva timp sa sa poti alerga din ce in ce mai mult. Conteaza foarte mult daca fumezi, ce alimentatie ai etc.

| BlueButterfly97 explică (pentru RAY):

Vara mai fac mișcare, joc volei mai des dar în ultimul timp fac foarte puțin efor și vreau să schimb asta.

| RAY a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Trebuie sa incepi astfel, cum merg eu, vreo 5 minute merg incet apoi 5 minute rapid, cand simt ca imi vine sa alerg bag viteza, bine eu nu pot de la cele 23 de kg in plus tu poti, nu ai probleme cu greutatea din contra, si sprinturi macar 5 minute, faci astfel
30 sec, 30 sec pauza, eu astfel am reusit sa alerg cel mai mult din viata mea, vreo 5 km fara pauza

| RAY a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Descarca Samsung health o sa te motiveze mult https://play.google.com/......ps/details

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai un pedometru, te va motiva sa mergi pe jos. Nu trebuie neapărat sa alergi, si mersul pe jos e ok. Eu am un obiectiv de 10.000 de pasi pe zi, când vad retrospectiv imi pot da seama de starea pe care o aveam in acea perioada, de exemplu sunt luni in care sunt foarte activ, si sunt luni in care, din anumite motive, nu prea vreau sa merg pe jos. Asta mai mult, pe fond emoțional.
Îți îmbunătățești mult starea de spirit daca iti pui un anumit obiectiv in fiecare zi.
Nu trebuie sa alergi neapărat, ma repet, si mersul pe jos are extrem de multe beneficii. Daca vei fi consecvent, vei observa multe schimbări in bine

| MicMicu a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Greutatea poate fi buna, nu slab cum se spune. Depinde si de varsta.

| BlueButterfly97 explică (pentru Intruder19):

Nu fumez și mănânc puțin de obicei

| JulyDreams a răspuns:

Recomand alergatul pe zgura sau pamant, nu pe asfalt ca sa nu strici genunchii. La 2-3 ore dupa masa. Viteza mica si distanta mica la inceput, apoi poti creste treptat.

| BlueButterfly97 explică (pentru MicMicu):

22 ani, sunt sigură că nu e o armonie între vârstă, greutate și înălțime

| BlueButterfly97 explică (pentru RAY):

Adică timp de 5 minute să alerg repede 30 sec, după 30 sec pauză, iar alerg repede 30 sec și tot așa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te imbraci in tricou cu maneca scurta si pantaloni scurti cand e cald afara, si in tricou cu maneca lunga si pantaloni lungi cand e frig.
Nu e nevoie sa iti acoperi urechile.
Incearca sa alergi macar 15 minute.
Poti sa folosesti google earth https://www.google.ro/intl/ro/earth/download/gep/agree.html daca vrei sa stii si cat km alergi: https://www.youtube.com/watch?v=1JMDm-Xy4_8
Ia-ti un mp3 si pune-ti pe el muzica ta preferata sau orice altceva vrei sa iti tina de urat in timpul alergarii. (mie mi s-a stricat un smartphone din cauza alergarii)
Alearga dimineata pe stomcul gol.
Daca ai vreun cimitir mare si curat prin apropiere, incearca sa obtii permisiunea de a alerga prin el. Pe acolo n-o sa te deranjeze nimeni.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Nu este normal să obosești repede, fă un control cardiologic și un ekg.

| BlueButterfly97 explică (pentru EduardEdu1994):

Dacă nu sunt obișnuită cu alergatul sau cu orice fel de efort fizic mai intens, e foarte normal să obosesc. Azi am alergat mai mult și nu am obosit așa tare că ieri, deci progresez

| EduardEdu1994 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Nu este o explicație bună, nu ai cum să obosești dupa 3 minute.Eu ți-am dat un sfat, daca vrei să îl ai în vedere bine, dacă nu e strict problema ta.

| BlueButterfly97 explică (pentru EduardEdu1994):

Am făcut ambele controale acum ceva timp și totul pare a fi în ordine, mersi de sfat happy

| uchihasasuke09 a răspuns:

Cum au zis si ceilalti creste treptat.Intr-un an ar trebui sa fii foarte ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi alergi cat poti, maine vei realiza ca poti alerga mai mult. Asa functioneaza treaba, alergi cat poti, prinzi rezistenta. La fel si mersul pe jos. Eu la inceput abia puteam merge 100m, acum merg pe jos lejer 7-8km. Dar bine, trebuie sa o faci zilnic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru EduardEdu1994):

Ba da breh, are cum sa oboseasca! Nu are tehnica de alergare/respiratie, nu are antrenament. E si NORMAL sa isi piarda suflul in cateva sute de metri.