| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp am inceput sa obosesc foarte tare cand fac efort si uneori ma ia o stare de ameteala. Ce as putea sa fac ca sa previn aceasta problema? Sa ma apuc de alergat sau ceva? Precizez ca am numai 17 ani. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca te ia ameteala este important sa consumi mai multe legume, fructe, eu recomand sa bei un pahar de suc de portocale timp de 14 zile sa iei vitamine calciu,magneziu, fier, daca nu trece mergi la medic si faci un test de efort, eco cardiac, multa sanatate

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mananaca mai multe fructe si legume proasepete si bea multa apa.
Daca tot asa estid upa o perioada, mergi sa-ti faci niste analize sa vezi ce-ti lipseste.

| Violleta2022 a răspuns:

Odihna, mai multa odihna!
Dormi cate 8-9 ore pe noapte, dar culcarea trebuie sa fie de la 10 cel mai tarziu, ca sa te poti recupera.
Cu cat te culci mai tarziu, indiferent ca te trezesti foarte tarziu, corpul este epuizat de oboseala si nu ajunge sa se refaca, de aceea este nevoie sa te culci noaptea, cand corpul trebuie sa se relaxeze si sa se refaca.