| Angelindeed a întrebat:

Vreau sa ma apuc de alergat. Cand e mai bine sa alergi, dimineata sau seara? Si ce trebuie sa mananci inainte/dupa? Cat trebuie sa alerg pe saptamana pentru inceput?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Poti sa alergi cat vrei, cand vrei si sa mananci ce vrei dupa. Inainte sa nu mananci mult, ca logic, trebuie sa alergi. O faci pentru relaxare si sanatate, ca la masa musculara nu te ajuta si slabit, arzi 500-800 calorii intr-o ora, deci nu slabesti cine stie ce pana nu poti sa alergi mai mult cu intensitate mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seara nu ar fi prea recomandat pentru ca iti da energie si nu poti adormi prea bine dupa. Parerea mea e sa alergi dupa ce iei micul dejun (carbohidrati, in special, ca sa ai energie) sau un smoothie. Daca faci efort pe stomacul gol pierzi masa musculara si nu cred ca vrei asta.

| Bunica69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow ce experta in nutritie esti tu. Cand e ultima oara cand ai citit o carte desprr nutritie? Chiar nu e recomandat sa mananci alimente bogate in carbohidrati. Cum ai ajuns la concluzia ca pierde din masa musculara daca face pe stomacul gol?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bunica69):

O gramada de alimente au carbohidrati ( inclusiv fructe si legume), ei se transforma in glucoza care este fosita de creier si se transforma in energie. Evident nu toti carbohidratii sunt buni (cum e zaharul, faina rafinata, produsele de patiserie, etc.). Dar porumbul, produsele din faina integrala, cartofii (nu cei prajiti), ovazul, hrisca, quinoa si alte cereale bogate in amidon, consumate moderat, pot face chiar bine. Daca tu crezi ca vei slabi sanatos mancand doar iarba si alergand pe stomacul gol, eu iti recomand sa te mai documentezi.

| Bunica69 a răspuns:

Daca alergi seara, 3 ore nu mai adormi dupa ce alergi, asa ca ai grija la ce ore alergi. In esenta nu conteaza cand alergi, conteaza sa ai un deficit caloric de 200-400 calorii pe zi (altfel pierzi si din masa musculara). De asemenea nu-ti imagina ca daca alergi dai multe kilograme jos, daca faci exercitii intensive cu musculatura arzi mai multa energie. Cauta despre antrenamentele intensive HIIT. Bea si ceai verde si 2l de apa, evita sarea si mananca cat sa te simti satul dar sanatos. Alege grasimile sanatoase (seminte, avocado) si proteina vegetala sau animala. Mersul pe jos, urcatul scarilor sunt niste exercitii foarte bune cand e vorba de slabit, asa ca lasa autobuzul si mergi pe jos, lasa liftul si urca scarile.