| xboss a întrebat:

Buna,vreau sa stiu daca Olimpiada e acelasi lucru cu Jocurile olimpice(nu olimpiada de la scoala, cea de sport mondiala).de exemplu daca faci kaiac
si cum poti ajunge la olimpiada sa concurezi? trebuie sa fi in lotul sportiv de kaiac sau poti sa te antrenezi si la club

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este acelasi lucru.
Ajungi la Jocurile Olimpice daca esti foarte bun la sportul respectiv si esti selectionat in echipa nationala. Antrenamentele se fac atat la echipa de club, cat si la echipa nationala, mai ales in anul jocurilor.

| Freya1 a răspuns:

Jocurile olimpice sunt una olimpiadele sunt altceva.Adica niste concursuri organizate pe oras, judet, tara etc jocurile olimpice sunt deja campioni care au facut sportul respectiv de ani au medali si sunt in fruntea listelor la cei mai buni