| RadulescuMarian a întrebat:

Imi puteti recomanda niste vitamine si proteine bune? Nu stiu ce sa cumpar si am zis sa cer un sfat. Nu ma luati cu "Le iei din mancare" sau chestii de genul. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Kevinn2000 a răspuns:

Dacă faci sală, să știi că nu prea ai nevoie de proteine / vitamine / creatină etc...
Alea sunt doar niște suplimente, te ajută foarte puțin...
Ai 4 pași importanți pe care trebuie să-i respecți ca să avansezi.
1) Cea mai importantă este alimentația. Ai nevoie de carbohidrați, fibre, proteine, fibre, grăsimi.
Proteinele se iau 1, 8 grame per kilogram sau 2 grame per kilogram.
Dacă ai 50 de kg, iei 100 grame de proteină pe zi.
( Conserva de peste are destul de multe proteine din câte îmi amintesc. Sau carnea de vită etc, poți căuta pe google ).
Iar la restul, nu știu exact de cate grame ai nevoie, nu m-am interesat pentru că eu nu am început până acum să îmi fac un plan alimentar, mănânc sănătos, dar ce prind, nu exact ce trebuie.
2) Odihna.
Trebuie să dormi cam 7-9 ore pe zi...
3) Antrenamentul.
Trebuie să execuți exercițiile corect, e foarte important.
Cred că e suficient o oră și jumătate de antrenament pe zi, cam 3-4-5 zile pe săptămână. Alege-ți un număr de zile și să rămână același un timp mai îndelungat, nu să mergi săptămâna asta 3 zile și săptămâna viitoare 5 zile.
Nu îți pot da unele detalii dacă nu îți știu vârsta și greutatea.
4) Răbdarea.
Ai răbdare, nu te lăsa dacă nu avansezi cum ți-ai fi dorit.
Nu este vorba doar despre a arăta foarte bine aici.
Este vorba de sănătatea ta. Ești mult mai sănătos dacă faci sală...
Dacă ajungi să ai mușchi prea mari și să arăți bine rău, nu o să te simți prea bine, nu vei fi prea sănătos.
Respectă pașii aceștia și o să vezi că nu ai nevoie neapărat de suplimente, dar dacă totuși ești încăpățânat și te face să te simți mai bine să stii că iei suplimente, ia.
Eu doar ți-am dat un sfat.
Poate te ajută, poate nu, eu măcar am încercat.
Apropo, ai grijă că unele suplimente pot afecta pe unii oameni.
De exemplu creatina. Dacă te gândești să iei, interesează-te despre ea.
De alte suplimente nu știu dacă, dar cred că e posibil să afecteze pe unii oameni.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

1) Cea mai importantă este alimentația. Ai nevoie de carbohidrați, fibre, proteine, fibre, grăsimi.
Proteinele se iau 1, 8 grame per kilogram sau 2 grame per kilogram.
Dacă ai 50 de kg, iei 100 grame de proteină pe zi.

in fapt studile demonstreaza altceva

• În mod normal, nu există niciun avantaj de a consuma mai mult de 0, 82 g / lb (1, 8 g / kg) de proteine ​​pe zi pentru a păstra sau a construi mușchi pentru stagiarii naturali. Aceasta include deja un marcaj, deoarece majoritatea cercetărilor nu mai au beneficii după 0, 64g / lb.

Https://muscleevo.net/how-much-protein-build-muscle/

• Tarnopolsky și colab. (1992) nu a observat diferențe în ceea ce privește sinteza proteinelor întregului corp sau indicii de masă corporală slabă la atleții care au consumat fie 0, 64g / lb, fie 1, 10g / lb pe o perioadă de 2 săptămâni. Oxidarea proteinelor a crescut în grupul de proteine ​​înalt, indicând o supraîncărcare a nutrienților.
• Walberg și colab. (1988) a constatat că 0, 73 g / lb a fost suficient pentru a menține echilibrul pozitiv al azotului la tăierea halterofililor pe o perioadă de timp de 7 zile.
• Tarnopolsky și colab. (1988) a constatat că doar 0, 37g / lb a fost necesară pentru a menține echilibrul pozitiv al azotului în culturistii de elită (peste 5 ani de experiență, posibilă utilizarea anterioară de androgeni) pe o perioadă de 10 zile. 0, 45 g / lb a fost suficient pentru a menține masa corporală slabă în culturisti într-o perioadă de 2 săptămâni. Autorii au sugerat că 0, 55g / lb este suficient pentru culturisti.
• Lemon și colab. (1992) nu au descoperit diferențe în ceea ce privește masa musculară sau câștigurile de rezistență la culturistii novici care consumă fie 0, 61 g / lb, fie 1, 19 g / lb pe o perioadă de 4 săptămâni. Pe baza datelor privind bilanțul de azot, autorii au recomandat 0, 75 g / lb.
• Hoffman și colab. (2006) nu a constatat diferențe în compoziția corporală, concentrații sau concentrații hormonale în repaus în atleții care au consumat fie 0, 77g / lb, fie> 0, 91g / lb pe o perioadă de 3 luni.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru RAY):

Posibil să ai dreptate, dar dacă ar fi luat 2 g de proteină / kg și pe lângă asta respectă și acei pași, diferențe o să aibă, diferențe destul de mari, în timp.
Am citit în grabă, nu prea mai am baterie la telefon, cât ar trebui să consumăm pe kg? La proteină mă refer.

| RAY a răspuns (pentru Kevinn2000):

In fapt la inceput se creste cel mai mult deci ai nevoie de proteina 0, 86 per kg,apoi masa creste tot mai greu, in functie de varsta, genetica, deci in timp ai nevoie de mai putina proteina pentru a sutine masa musculara, organismul se adapteaza mereu

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai probleme de sanatate de ce ai vrea sa iei asa ceva? Mananca sanatos.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Analize ti-ai facut? Ai probleme de sanatate? Vitamine si proteine nu iei dupa ureche daca vrei sa faci o treaba. Analize, nutritionist, apoi mai discutam.

| HadesSs a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Analize la ce? tsh, fsh?laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru HadesSs):

In general. Pentru carente de vitamine/minerale, in primul rind.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de buget, dar cum nu ai zis: Gold Standard 100% Whey

| LupusDei1993 a răspuns:

Protein Shake facut din diverse ingrediente, vezi pe net ce preferinte ai. Mult mai bine decat sa cumperi E-uri din supermarket.