| anonim_4396 a întrebat:

Caloriie la carne sunt calculate cand e gatita sau cruda?
De exemplu: Antricot de vita: calorii:236, proteine 17, 4g lipide 18, 5g. 1.Cand e crud, nu? 2. Si atunci cand e gatita are mai multe calorii, implicit si macronutrienti?

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca gatesti in ulei adaugi caloriile uleiului. la un gratar de ex, nu adaugi nimic asa ca prepararea termica scade doar nivelul de apa, deci, teoretic, nu schimba cu nimic numerele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Intr-adevar, dar daca scade nivelul de apa si eu vreau sa-mi cantaresc mancarea, ca sa ajung la 100g creste cantitatea de carne si cresc proteinele. Deci de exemplu piept de pui cu 21g proteine (crud), cand e gatit are cam 27g (Totul fiind masurat la 100g). Gresesc?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg obsesia de numere fixe. zici ca suferi de un ocd al numerelor. participi la vreo competitie internationala sa conteze 24 calorii (diferenta intre 21 si 27g proteina)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Nu, dar daca e sa luam in cazul cartofilor albi, se pierde mult, si eram curios daca pe site-uri scrie valoarea nutritionala cand e "crud" sau cand e gatit.Sa intelg ca atunci cand e crud. Dar atunci cand se recomanda sa mananci 200g cartofi la o masa, se refera la gatiti, nu?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm. eu le iau crude valorile...