| DaciaRomania a întrebat:

Cam cat durează la voi gimnastica de dimineață, acasă, mă refer?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ma bucur si amuz ca ai intrebat, gimnastica de dimineata, asta se facea sa stii prin scoli pe vremea comunismului, la orele de sport sau inainte de inceperea orelor chiar, prin fabrici si uzine inainte de inceperea lucrului, in Japonia se face si acum la anumite fabrici inainte de inceperea lucrului efectiv, pentru ca angajatii sa fie in forma si sa nu se accidenteze usor!

De unde stiu ca se practica mai ales in vremurile comuniste? de la rudele mele care au trait in acea vreme, cu acel regim.

Este buna gimnastica de care zici, chiar daca ea poarta pentru unii alte denumiri sau imbraca alte forme.
Din pacate eu nu o fac. Fac insa dupa amiaza anumite exercitii pe care le-am invatat cand am facut Kinetoterapie, pentru problema pe care am avut-o ca urmarea unor mici accidentari la sala de sport, culturism si alte sporturi pe care le-am practicat, box, arte martiale.
Eu fac cam 15-20 de minute pe zi! Desi cred ca 30-40 de minute ar fi mult mai bine.
Numai am rabdarea necesara!

suntserios
| suntserios a răspuns:

0 minute

| Eusuntingineru a răspuns:

Un sportiv de performanta va spune ca pana incepi sa transpiri, bine aste e incalzirea.Gimnastica o faci pentru a te inviora si pentru a stimula motricitatea sau pentru o anumita zona cu disconfort. Depinde de criteriile mentionate.

| Anonim2024 a răspuns:

25 - 30 de minute.