| Dragosandrei11 a întrebat:

Când fac exercitii pentru marirea muschilor la sala, trebuie sa ma incordez?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Inteleg acum ce vrei sa spui. Nu trebuie sa te incordezi ci, practic, faci exercitiile pe care le vrei. In mod normal ca si cum ai ridica o carte, o galeata etc. Muschii se vor „incorda" singuri.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu am mers citiva anisori la sala, si inca nu am vazut pe nimeni sa traga de fiare fara sa se incoarde, fara sa isi incoarde muschii.
Cred ca doar un iluzionist poate sa miste vreun obiect fara sa se incoarde fizic. Ca mental trebuie sa o faca destul de serios! happy

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu te uiti pe Youtube cum fac altii ca sa nu te mai incordezi tu?
Glumesc!
Normal ca te incordezi pentru a face exercitiile. Muschii se contractă.

| Dragosandrei11 explică (pentru darrio2007):

Am fost 5 luni la sala si a fost nevoie sa iau o pauza(in perioada respectiva faceam exercitiile fara sa ma incordez, sper sa intelegi)
Ma refeream daca sa tin muschiul incordat in timpul exercitiului.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dragosandrei11):

Daca vrei sa eviti pierderea "incordarii", fa exercitiile fara capetele miscarii, acolo se relaxeaza putin muschiul.

Spre exemplu la tractiuni, fa pana te apropi cu nasul de bara dar NU trece si cand cobori NU intinde bratele perfect. La fel si la flexiile pentru biceps, nu du pana sus si nu cobora 100% bara, ci 90%.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragosandrei11):

Inteleg acum ce vrei sa spui. Nu trebuie sa te incordezi ci, practic, faci exercitiile pe care le vrei. In mod normal ca si cum ai ridica o carte, o galeata etc. Muschii se vor „incorda" singuri.

| Adi88 a răspuns:

Pai cand execuți mișcarea pentru exercițiu respectiv mușchiul oricum se contracta.

| Cheptene1Natalia a răspuns:

Da desigur