| Anonymus3000 a întrebat:

Cand joci fotbal si ai mingea unde ar trebui sa te uiti cand vine adversarul pe minge? Jos la minge si la picioarele lui sau sus in fata aluia sau cum trebuie sa privesti pe parcursul jocului cand ai mingea si cand nu o ai sper ca ati inteles ce am zis dau funda repede

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu stai cu capul in pamant, privesti catre coechipieri sa vezi cine este liber sa ii pasezi sau catre poarta daca ai culoar de sut.

| mada1 a răspuns:

laughinglaughing trebuie sa intelegi ca fiecare fotbalis are stilul sau. stilul tau ti-l faci in timp.eu joc fotbal cam de 5-6 ani.( al antrenament ) iti pot spune cum e stilul meu.daca il poti folosii si la tine e foarte ok. daca nu ii poti face mici modificari. pe parcursul meciului.trebuie sa fi foarte atent la cine este mingea.trebuie sa te demarci in asa fel in cat sa oferi coechipirului posibilitatea de ati pasa mingea.cand ai mingea NU TINE CAPUL IN PAMANT.trebuie mereu sa ai privirea sus.sa vezi ce posibilitati de pase ai ( poate ai un coleg foarte bine demarcat, intr-o pozitie decisiva ) acum.cand vrei sa-ti diblezi adversarul.trebuie sa te uiti si la minge.ca sa nu-ti sara.dar trebuie sa-ti privesti si adversarul exemplu ( te uiti la el.si vezi ca el are ca picior de sprijin piciorul drept. faci in asa fel in cat sa dai mingea pe acolo.pentru ca nu va putea reactiona.iar daca e pe partea stanga sprijinul.o dai pe stanga )daca ai un avdersar repezit.il poti face doar din preluare.sau in meci.daca vezi ca nu e bun la viteza. poti da mingea pe langa el si sa il depasesti in viteza luandu-i fata si ajungand tot tu primul la minge. bafta

| MenInShadow a răspuns:

Jos la picioare, ca nu are minge pe frunte happy

| Eyezonfire a răspuns:

Aici totul ţine de instinct şi intuiţie, chiar dacă ai primi un răspuns cu o variantă dintre cele trei enumerate de tine, în timpul unui meci mai mult ca sigur vei uita.

| maxim_6122 a răspuns:

Cind esti cu mingea la picior ideal ar fi sa stai cu capul sus sa-ti cauti coechiperii...sa pasezi sau cind driblezi la fel trebuie sa stai cu capul sus never down...pe parcursul jocului cind nu ai mingea urmaresti meciul si esti ft atent ca in regiunea care joco sa nu lasi spatii sa treaca de tine adversarul si nu uita mereu capul sus asa ii depasesti si mai usor adversarul big grin

| HaDeSs_2031 a răspuns:

Pai,la prima intrebare, cand ai mingea la picior, te uiti si la picioarele tale, dar in special la ale adversarului.Incearca sa treci de el fara al fenta.Doar baga exterioru si dai mingea pe langa el.La a doua intrebare, cand ai mingea si vrei sa dai pase, te uiti in ochii coechipierului si el o sa iti faca semn daca se duce intr-o parte, sau in alta.Sau daca nu, ii dai mingea in punctul exact...Nu uita, fii foarte atent si foarte rapid, daca stai sa te holbezi pe teren...

| BogdanCR7 a răspuns:

Cand ai mingea,trebuie sa te gandesti mereu la asta:,,Eu am mingea, pot face ce vreau cu ea."

Dca jukatorul alerga rapid spre tine, dai doar mingea pe langa el si gata...ai grija insa sa nu dai in el.

Daca vezi ca el joaca(scuzati)calculat,stai, calmeaza-te, nu te mai gandi la nimic si gandeste-te ca e doar intre tine si el. Poti sa pasezi 1-2 cu un prietensi sa treci de el prin pase, sau poti sa gasesti TU o modalitate.

Cand esti in timpul jocului, uita-te la tot terenu' si la cel care are mingea.Trebuie sa te gandesti de dinainte ce poate sa faca si sa-l anticipezi.

Primul meu raspuns sper ca am ajutat.