| StigmatA a întrebat:

Care sunt beneficiile inotului ?

6 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Inotul te ajuta sa ai o conditie fizica bine dezvoltata (am un mos care in copilarie ii placea inotul, ei bine, daca ceilalti traversau bazinul pe larg -drumul cel mai scurt- el o facea pe lung -drumul cel mai lung- si toate acestea l-au facut sa aiba o rezistenta impresionanta el nu obosea la 100 de flotari ci la 300 spre 400 deci este ceva).
Inotul te ajuta mult sa iti dezvolti muschii si sa iti faci o conditie fizica.
Numai bine!

| MrAngelus a răspuns:

Inotul are, fara indoiala, niste caracteristici speciale pe care nu le au alte exercitii de tip aerob. Iata cateva dintre acestea:
determina o incredibila rezistenta cardio-pulmonara;
stimuleaza circulatia sangvina;
contribuie la mentinerea unei tensiuni arteriale stabile;
reduce riscul bolilor cardiovasculare;
dezvolta majoritatea grupelor musculare (mai mult de doua treimi din intreaga suprafata musculara);
intareste ligamentele articulare, prevenind posibilele leziuni;
imbunatateste postura corporala;
dezvolta flexibilitatea;
atenueaza tensiunile acumulate;
genereaza stari de bine, pozitive;
ajuta la imbunatatirea starilor de anxietate si amelioreaza simptomele de depresie;
relaxeaza tonusul excesiv acumulat in timpul zilei;
stimuleaza cresterea si dezvoltarea fizica si psihica;
imbunatateaste dezvoltarea psihomotorie.

In ultimii ani s-a inregistrat o crestere a numarului de specialisti in medicina care au recomandat inotul pentru diferite terapii. Printre acestea se numara:
astmul;
durerile musculare si articulare;
hernia de disc;
stresul;
stimularea cresterii;
slabirea controlata;
disabilitati fizice si motorii;
autism.

Sursa: http://www.121.ro/content/article_print.php3?article_id=3000&page_nr=1

| ღvampireღ a răspuns:

Dezvoltarea corpului, inotul este ca si alergatul

| StigmatA explică (pentru ღvampireღ):

Se slabeste?
Eu am pielea pe abdomen putin lasata ca am slabit mult si am auzit ca inotul m-ar ajuta sa intind pielea pe corp. ( banuiesc ca prin tonifiere)

| Apollon a răspuns:

Ai mai putine sanse sa te ineci cand stii sa inoti.

| StigmatA explică (pentru Apollon):

Ce arogante pe capul tau happy
am fumat destia ca tine de mult