| ANONIMANON a întrebat:

Care sunt cerintele minime pe care trebuie sa le indeplineasca un stadion pentru a gazdui un meci de liga 1? Dar pentru liga a 2-a?

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

"Toate stadioanele pe care se organizează jocuri
din campionatul Ligii I trebuie să fie dotate cu instalaţie de nocturnă, sistem de încălzire a
terenului de joc care să permit desfăşurarea normală a jocurilor programate în perioadele cu
temperaturi negative şi minim 2.000 de locuri acoperite.
Omologarea celorlalte stadioane se face din oficiu sau pe baza cererii clubului solicitant,
ocazie cu care se încheie un proces-verbal de omologare.
Stadionul şi terenul trebuie să fie dotate cu:
a) porţi de dimensiuni corespunzătoare „Legilor jocului". Barele porţilor trebuie să fie
confecţionate din aluminiu sau un alt material similar, să aibă secţiunea de formă rotundă
sau eliptică, să fie de culoare albă şi să nu prezinte nici un pericol pentru jucători. O
poartă de rezervă, care poate fi instalată într-un timp scurt, trebuie să existe în stadion la
fiecare joc oficial;
b) teren marcat cu materiale adecvate, de culoare albă, care să nu prezinte pericol pentru
jucători şi arbitri;
c) de regulă, gard împrejmuitor din plasă de sârmă înalt de minim 2, 00 m, prevăzut cu cel
puţin 4 porţi, câte una pe fiecare latură a terenului, care se deschid spre terenul de joc în
scopul evacuării în caz de urgenţă a spectatorilor din tribune.
La stadioanele pe care se organizează jocuri din Liga a 2-a şi Liga a 3-a este obligatorie
existenţa gardului împrejmuitor. Pentru jocurile oficiale organizate de AJF/AMFB,
înălţimea minimă a gardului împrejmuitor este de minim 1, 5 m;
d) tunel de protecţie pentru jucători, arbitri, oficiali, complet izolat de public, pentru a
asigura siguranţa şi securitatea acestora în timpul deplasării de la vestiare la teren şi
înapoi;
e) tribune cu o capacitate minimă stabilită în funcţie de categoria competiţională pentru
care se omologhează stadionul, astfel:
- 4.500 de locuri pe scaune pentru Liga I;
- 1.500 de locuri pentru Liga a 2-a, între care, minim 500 de locuri pe scaune;
- 500 de locuri pentru Liga a 3-a, între care, minim 200 de locuri pe scaune;
- 300 de locuri pentru fotbal feminin şi juniori."
Sursa: REGULAMENTUL DE ORGANIZARE A
ACTIVITĂȚII FOTBALISTICE, vezi link-ul: http://www.frf.ro/......t%20VD.pdf
O zi buna.