| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care sunt diferențele între Balonul de Aur și Gheata de Aur?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Bolonul de aur e pentru cel mai bun fotbalist per total (goluri, pase, recuperări, driblinguri etc) dintr-un an calendaristic.

Adesea apar speculații că voturile au fost acordate subiectiv, adevărul e că fiecare din cei care votează vede diferit importanța numeroșilor indicatori care contribuie la luarea deciziei.

Gheata de aur e pentru fotbalistul cu cele mai multe goluri dintr-un sezon fotbalistic.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unul este balon(minge) si altul gheată.

| zorzon a răspuns:

Salut!

Balonul de Aur se acorda jucatorului care e considerat cel mai bun pe parcursul unui an anterior. Din ce am inteles el este ales prin vot de capitanii echipelor, de antrenori, jurnalisti importanti care scriu despre fotbal.

Gheata de Aur este un trofeu dat celui care are cele mai multe goluri marcate într-un sezon fotbalistic din toate campionatele naționale ale Europei. Cam asta ar fi diferenta in principal.

Succes!