| Reek54 a întrebat:

Cate calorii arde acest antrenament?
http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474

2 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Nu poti calcula precis acest lucru. Sunt extrem de multi factori care intra in ecuatie. In primul rand prostia de a face atat de multe abdomene, zilnic, sute si sute va duce la o rezistenta din partea corpului la acest efort si deci nu vei mai arde calorii deloc.

Alti factori: alimentatia, tipul somatic (slabanog, gras, potrivit), stresul, odihna, corectitudinea executiei, timpul de cand practici si asa mai departe.

Si ca alt argument, acest 8 min ab, mi se pare o prostie, pentru fete eventual. Hard core training si altele ai nevoie pentru un six pack. Si nu cu sutele de repetari facute in nestire ca sa obosesti etc.

Abdomenele se lucreaza ca orice alte exercitii, in seturi, cu repetari limitate si pe grupe. Nu exista culutrist serios care sa zica trag 3 minute la biceps. NO WAY. Asa ca mai gandeste-te daca vrei sa lucrezi dupa calorii (cat arzi pe ora) sau dupa rezultate.

Pentru mine chestia cu cate calorii arzi e irelevanta mai mult o chestie comerciala. Din cate ti-ai dat poate si tu seama.

Multa bafta!

| PolistuX a răspuns:

Pai cam 100-150 de calori depinde cat de bine esti tu in forma dar daca vrei sa slabesti poti sa alergi zilnic dimineata si seara