| Point37 a întrebat:

Cate EXERCITII trebuie facute pe saptamana pentru grupele musculare mari? Dar oentru cele mici? Si cate seturi la un exercitiu?

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cele mari 1 data, cele mici poti incerca de 2 ori, preferabil tot 1 data (gen bratele intra la pectorali si spate, deci, teoretic, le lucrezi de 2 ori).
cate seturi? cate sa iti tina intensitatea ridicata si sa pleci istovit de la antrenament. poti incepe pe grupa mica 9-12 serii, grupa mare 15-20. adaptezi in functie de nevoi. eu la piept fac 30 de serii, la spate 50. asa simt eu ca intra, este alegerea mea. nu te lua dupa X-ulescu fa ca el ca intra bine. vezi, incearca, adapteaza.

| AntrenorFitness a răspuns:

In functie de nivelul tau de pregatire, poti sa faci unul sau doua antrenamente pe aceeasi grupa musculara. Daca lucrezi o singura grupa mare pe zi, poti face 4-5 aparate, daca lucrezi si una mica in acelasi antrenament iti recomand 3 aparate pe fiecare grupa musculara, 4 serii, 6-8 repetari.
gasesti exemple de programe aici... http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html ai toate detaliile de care ai nevoie, doar respecta-le si va fi ok!