| Intrebatorul1934 a întrebat:

Câte grame de proteină ar trebui să mănânc dacă sunt la început și din ce alimente o pot lua?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ce alimente o poti lua? din carne
De recomandat ar fi carne de vita sau pui, piept de pui de exemplu
Carnea de porc este grasa de aceea nu recomand.
Daca esti vegetarian sau in orice caz poti folosi si soia!

| Violleta2022 a răspuns:

CARNEA este proteina organica care este asimilata in totalitate de corpul uman.
Portia corecta de carne este exact cat este palma ta (fara degete), cam aceea fiind masura si cat est grosimea palmei, tot atat poate fi si bucata de carne pe care o poti manca la o masa, alaturi de legume si salate bineinteles.

| SkandallKamataru a răspuns:

Nu te lua dupa Julieta.
Proteina foarte multa si calitativa o găsești in oua, carne, branza, lapte, linte, nuci.
Ai nevoie sa mananci intre 1.6-2g proteina/kg corp.
Adica daca ai 100kg de exemplu, mananci intre 160g-200g proteina.
Ca mananci mai multa, nu e problema, important e sa te aflii intre acele valori pentru rezultate optime.
Acum iti calculezi pentru greutatea ta cat ai nevoie.

Mai poți incerca pudra proteica zer, soia cu mazare... Gasesti pe net.
Pentru inceput recomand gold whey, poti incerca si altele mai scumpe daca iti permite bugetul.