| raMLesS a întrebat:

Cate kilograme dati jos pe definire si cata forta pierdeti? Eu am observat ca pierd si anduranta, in loc de 5 seturi, fac 4, sau chiar 3... in schimb castig la cardio.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să dai jos kg, nu este suficient să faci seturi de seturi. Vizionează asta. https://www.youtube.com/watch?v=UQgYcF9O3TQ

| 199onur7 a răspuns:

Pai fara niciun sport si miscare intr-o luna si ceva zile de la 89 de kilograme am ajuns sa am 78 fara niciun fel de regim si sport nu mai pot mânca nimic

| raMLesS explică (pentru 199onur7):

Lasa ca e bine asa le place la femei sa fii definit sa se vada formele

| 199onur7 a răspuns (pentru raMLesS):

Ce forme frate? Crezi cami arde de forme mie? Sau de femei? Cand eu dupa 12 ore plus o ora pe drum asta mai imi arde mie de femei si forme de asta nu mai pot eu acum de femei si forme am munca frate muncesc si atata eu nu umpblu cu alte femei doar muncesc atata.

| raMLesS explică (pentru 199onur7):

Asa mult iti place sa muncesti? bravo frate daca iti place sa muncesti asta e bine.

| 199onur7 a răspuns (pentru raMLesS):

Mai bine muncesc cinstit si imi castig un ban cinstit decat sa merg prin restaurante si cluburi sau mai rău sa dau bani pe femei sau alte rahaturi droguri si pariuri sportive si figuri mai bine muncesc pana nu mai stiu de mine si știu pentru ce lupt pentru ce muncesc si ce fac cu timpul meu si unde mil petrec zi si noapte.

| PringAloe a răspuns:

Bro! nu se compara perioada de bulk cu aia de cut, in perioada de bulk consumi multe grasimi si carbohidrati, in special carbohidrati care este sursa principala de energie, odata ce treci pe cut si treci de la 500g carbohidrati la 150g carbohidrati (cum a fost in cazul meu) inevitabil forta o sa scada, dar asta nu conteaza! deoarece mari diferente nu vor fi! eu cand eram pe bulk am facut la piept cu maxim 42.5kg la piept (gantera) acum pe cut cu greu reusesc sa mai fac 6-8 repetari cu 37.5kg, deci cat despre forta raspunsul este simplu: da, pierzi niste forta deoarece alimentatia nu mai este bogata in carbohidrati si grasimi, Atentie! proteina pe care o ti sus ca sa scazi cat mai putina masa musculara nu ofera energie, proteina este folosita pentru cresterea si refacerea musculara, acum cat despre kg, eu am avut un ciclu de bulk in care am ajuns la 86kg, acum sunt inca in perioada de cut si am undeva la 1 luna si 3 saptamani de cand am inceput, in momentul de fata am 78kg, dar asta nu este relevant poti sa dai cate kg vrei pe definire, dar asta bineinteles depinde de tine, de cate calorii mananci, cat tesut adipos ai (grasime), cu cat mananci mai putine calorii cu atat o sa scazi mai mult in greutate dar trebuie sa tii proteina sus ca sa scazi cat mai putin in masa musculara, depinde cat cardio faci, cat de intense sunt antrenamentele etc, dar ca idee daca ai o perioada de cut frumoasa, calculata si sanatoasa poti sa scazi 4-6kg intr-o luna lejer si sa pastrezi cat mai multa masa musculata ca mna, asta vrem cu totii. succes.

| raMLesS explică (pentru PringAloe):

Pe bulk chiar daca devii mai puternic, odata cu kilogramele care cresc, scade si stima de sine laughing Raman pe main gaining, ajung la 10-12% bf si ma mentin acolo, nu doresc sa trec de 14% ca pierd definire, ma umflu la fata si arat mai batran cu 10 ani.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Sunt abia la mijlocul perioadei de definire deci nu am terminat-o avand target tot anul 10% body fat.
Bai cand am terminat bulk-ul aveam fix 87 de kg si aparent la forta stateam aproximativ cum ma situez acum ( acum am 79, 5 ).
Iti spun ca in 7 luni cat mi-a luat pana in prezent am pierdut destul de putina forta per total, recunosc la piept am pierdut cel mai mult de la impins cu gantere la 37, 5 am ajuns la 32, 5 si alea putin chinuite, in rest la spate foarte putin si la restul aparent am crescut.
Eu unu nu ma iau dupa stiinta, pe cut am vazut ca poti sa pierzi forta la unele grupe si sa castigi la altele.
Eu aveam un split putin mai diferit:
2 serii de incalzire, 1 - 12 repetari, 2- 10 repetari, 3- 4-8 repetari si cluster set ( 4x 4 15 secunde pauza )
Al restul exercitiilor din grupa respectiva 6-10 si ultima era drop set.
La andurana am castigat, pot sa fac mai multe serii cu o greutate la fel de mare.
Principiul meu e asta : cand incep definirea principalul obiectiv e sa pastrez greutatile indiferent de situatie, trag de ele cat mai mult, atat.
La cardio mai mult de 30 minute nu dau pentru ca efetiv nu merita.