| minime3 a întrebat:

Cate kilograme pot slabi intr-o luna prin alimentatie si miscare moderata (mers pe jos, treburi casnice). Am acum 62 kg la 1, 60 m. Multumesc!

21 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e recomandat sa slabesti mai mult de 3-4 kilograme pe luna.Iar la efort intens poti,, slabi'' un kilogram doar prin transpiratie, deci ai grija ca asta sa nu te insele (daca folosesti zilnic cantarul).

Apoi, de ce ai vrea totusi sa slabesti? Ai o greutate normala.

| minime3 explică (pentru dullcat):

Imi doresc sa fiu putin mai slabuta, dar de ce nu e bine sa te cantaresti in fiecare zi? Cam cat de des sa ma cantaresc? Multumesc pentru sfaturi!

| dullcat a răspuns (pentru minime3):

E suficient sa te cantaresti o data pe saptamana sau mai rar. Zilnic nu e ok din cauza fluctuatiilor de lichide din corp, de la o zi la alta(vei avea rezultate eronate care mai mult te vor frustra: azi poti crede ca ai slabit si te bucuri, maine incepi sa plangi ca ai 1 kg in plus peste noapte etc).

Daca consumi destul de des dulciuri, cred ca e eficient sa reduci cantitatea de zahar si de acolo sa pornesti mai departe cu alergat sau aerobic (gasesti pe Youtube multe videoclipuri).Din pacate, nu cred ca poti slabi deloc doar cu mers pe jos si treburi casnice.

https://www.youtube.com/results?search_query=dans+aerobic+pentru+slabit

| minime3 explică (pentru dullcat):

Multumesc!

| bookofknowledge a răspuns (pentru minime3):

Cred ca te ajuta aceasta formula: activitatea fizica usoara e ceva unde stai jos, sau nu de abia te misti din loc mai tot timpul, cea medie, trebuie sa te mai misti, dar nu e tot timpul foarte obositoare, si grea, e stres si oboseala.

| dullcat a răspuns (pentru minime3):

Cu placere. Dansul aerobic e foarte bun si pentru activitatea inimii.Si nu te lua dupa titlu (multe scriu acolo ca slabesti rapid nu stiu cate kilograme, insa asta depinde de fiecare persoana). Efortul e cel care conteaza, mai ales ca dupa aceea te simti energica, stimulezi hormoni benefici si te simti mai increzatoare in propriul corp, chiar daca rezultatele sunt lente.Nu trebuie sa te compari cu altii, fa-ti propriul ritm si compara-te doar cu tine cea de acum o saptamana sau un an.In felul acesta ramai pozitiva si motivata.

| bookofknowledge a răspuns (pentru minime3):

Uita-te la exemple si vezi unde intri, am pus 5/10 sau 10/15 sau... este pentru ca nu e ceva foarte fix, e un interval intre acele valori cum e 5/10 intre 25+5 si 25+10,
sau la 10/15 intre 25+10 si 25+15, depinde si care activitate o face acea persoana, ca pana si intre aceastea e o diferenta in metabolism, si e mai bine cu un interval.

| minime3 explică (pentru bookofknowledge):

Multumesc pentru toate detaliile!

| bookofknowledge a răspuns (pentru minime3):

Alta regula, nu manca cu mai mult de 4 ore inainte de a te pune in pat, nu ai cum sa le consumi, ora 6 este daca te pui in pat la 10, pentru a avea timp sa le arzi, ceea ce nu folosesti se depune, daca vrei sa consumi acele calorii va trebuii sa stai treazasad
Alta regula, nu doar nu consuma zahar, dar fructoza, incearca sa o limitezi, deoarece ea incearca sa se transforme in grasime, fata de glucoza daca e in cantitate putin mai mare(cu cat e fructul mai copt cu atat contine mai multa fructoza), deci nu m as duce dupa alea negre de coapte, extrem de dulci. sad

| bookofknowledge a răspuns (pentru minime3):

Succes

| relian a răspuns:

Slabesti fara sa alergi, fara sa faci miscare, doar trebuie sa reduci mincarea. La efortul cel faci, tu stii cit maninci acum, va trebuie la aceiasi activitate sa reduci din mincare, mai intii un sfert, apoi mai vezi ce se intampla.
Ca idee poti sta in pat si sa slabesti, dar bineinteles maninci minim.Alergare si alte exercitii, sau alte povesti, se fac pentru ati mari masa musculara, ori pentru ati tine muschii antrenati, cei existenti etc.

Ce am mai vazut la uni oameni, se duc pe afara prin caldura, isi mai infasoara in jur nu stiu ce folie de plastic, stai si te minunezi laughing ei cred ca daca transpiri, pentru ca daca alergi, sau chiar mergi prin soare, caldura, transpiri, deci unia cred, ca vei slabi, este fals.

Transpiratia nu inseamna pierderea grasimii de pe corp, inseamna pierderea apei din corp, pui organismul in conditii grele, el trebuie sa lucreze din greu pentru o activitate normala, dar nu va elimina grasimea, exercitiile fizice nu-s recomandate pe caldura, afara.
La sala unde ai aer conditionat, da este in regula sa faci exercitii oricind.

Mersul pe jos nu iti va reduce din grasime, trebuie cum am spus sa maninci mai putin la ce miscare faci tu acum.
Exercitiile fizice is bune pentru organism, cum am spus iti mentine muschii in forma, cel mai bun exercitiu pentru asa ceva, este alergatu, atunci cand alergi, se misca toti muschii din corp, deci alergat nu mers la pas.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

"mincarea"? laughing)

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Rizi rizi dar maninca tu si te faci cit china laughing Mincarea e baza, vorba aia baza 1 stejar 2 laughing
Ce ai vrut a spune cu "mincarea"?

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca rizi de cum scriu, afla ca eu nu am taste cu i din i, intelegi tu, am tastatura aia engleza, atit fizica cit si setarile, tot asa le am, asa ca nu pot scrii cu literele alea romanesti.Bine as putea sa setez, dar nu stau sa setez mereu, ba engleza ba romana, merg asa pe una, pe asta engleza pentru ca sunt in America, ca urmare asta e, folosesc asa.

Cred ca de aia rizi tu ca maimutoiu laughing dar banui ca orice om pricepe ce scriu nu? Dacxa nu ar pricepe, ar insemna ceva de rau laughing de rau pentru ei, desi unia sa stii ca nu prea pricep.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

"afla ca eu nu am taste cu i din i, intelegi tu" -> inteleg, dar aici nu e vorba de diacritice (asa se numesc alea), ca nici eu nu le folosesc.

"Rizi"... deci se scrie "Razi". Si NU se scrie "mincarea", ci mancarea.

| relian a răspuns (pentru Cosmin86):

Scriu cum vreau ok? Ce te faci daca vine cate un de asta p[arlamentar la fiecare 4 ani si schimba el alfabetul sau gramatica limbi? Cauta si vezi ca inainte se scria cu i din i nu cu i din a sau cum sa-i zic laughing Exista i ala pfff stai sa caut pe google laughing ok â asta care se scrie acum, inainte se scria altfel cu i adica î cam astea erau regulile.

Mai nou se scrie cu î daca litera se afla la inceputului sau sfirsitul cuvintului laughing te doare mintea.
De ce au complicat ei treburile? Lasa frate o litera si aia e tot, o folosesti peste tot la fel.

Deci eu folosesc litera asta la orice cuvint, mi se pare ca este mai bine asa.
Daca tie ti se pare altfel, este fix problema ta, deci is pe net, scriu cum doresc, cui nu-i place sa ocoleasca.
Nu intocmim pe aici acte, sau mai stiu eu ce sa fim la scoala.Cyum am spus nu accept toate rahaturile fiecarui care vine si schimba el alfabetul sau scrierea.
Analfabetii aia de prin guverne care vin cu rahaturiule astea, ar face bine sa se ocupe de chestii reale, de om, sai asigure conditii, o viata mai buna, si cand ai de toate mai vezi si alte povesti, dar nicio asa, nu stai sa complici lucrurile ca nu ai de ce.

Acu ai inteles de ce scriu eu asa? E bun, ai mai invatat ceva si astazi laughing nu te gindi cas cazut acu din Luna sau ca am 3 clase, doar ca nu accept rahatu nimanui.
Nu merg la vot in RO, si nici aici unde sunt sa votez romani niciodata, pentru ca nu am pe cine, ca urmare fac ce mi se pare mie corect, desi sa mergi la vot ar fi un fel de obligatie cetateneasca laughing da as merge daca as avea si pe cine, dar eu nu votez cu tilhari.
Iara scrierea actuala de la tilharii astia vin, care complica lucrurile in ideea sa arate ca misca si ei ceva pe la jobul ala, dar numai incurca lume is de fapt.
Astia cu educatia, mai sunt aia cu transporturile, care au tuflit toate intersectiile tarii cu mamaligi, cum am spus numa timepnii, numai lucruri rele si complicate fac guvernantii romani.

| bookofknowledge a răspuns:

Ca sa slabesti un kg de masa grasa trebuie sa pierzi 7000 calorii, pe tot intervaulul de timp, nu conteaza sa zicem ca prin deficit caloric, sau daca iti cresti metabolismul, asa incat sa ai nevoie de mai multe calorii, trebuie sa iesi pe minus cu cate 7000 de calorii

| bookofknowledge a răspuns:

Acum depinde si cat timp faci efortul, si nu prea inteleg la ce te referi prin alimentati, si efort moderat, deoarece la unul poate insemna ceva si la altul altceva.

| minime3 explică (pentru bookofknowledge):

Stat in picioare cam jumate din zi (adica mers), cateva genuflexiuni, curatenie prin casa. E ok?

| bookofknowledge a răspuns:

Metabolismul bazal e 25 cal per kg corp/24 ore apoi,

in functie de profesie(cred ca trebuie sa fie aproximativ 8 ore de munca)

pentru cineva cu activitate fizica usoara:25+5/10 cal/kg(gen directori, studenti, medici, profeori(munca de birou)

pentru cineva cu activitate moderata: 25+10/15cal/kg(gen vanzator menajera, zugrav, lucrtor in tranport, constructii usoare)

pentru cineva cu activ grea:25+15/20cal/kg(gen:muncitor in fabrica, lucrator in agricultura, forestier)
aici kg intra doar masa activa, masa grasa nu este activa, si formula lui Broca ajuta prin masa ideala, e o aproximare buna a masei active:

i-100 la barbati si i -105 la femei(i este inaltimea)
asta este greutatea ideala, inmulteste cu numarul de calorii(greutatea ideala cu nr de calorii), si vezi cate calorii poti consuma fara sa pui sau sa te ingrasi(acela e punctul de stagnare)), apoi orice iesi pe minus, inseamna ca pierzi, nu se iau si bolile metabolice, sau alte tulburari ale metabolismului, omul sanatos are o buna aproximare cu acest calcul.

| manuelboy a răspuns:

Poti slabi la alergat pe zi vreo 16 mile.Si 2 kg la doua zile.Mult succes