| AndreeaCr a întrebat:

Cate kilograme poti slabi intr-o luna fara dieta, doar cu mers la sala de 3 ori pe saptamana? :-)

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Oamenii nu sunt facuti in serie de masini precum suruburile, nu sunt identici. Nu exista formule fizice sau chimice care sa dea rezultate precise universal valabile. Nu te raporta la altii, nu astepta efecte din prima clipa. Daca eu iti voi spune ca am slabit 50 de gr vei spune ca nu merita efortul, daca altul iti va spune 5 kg nu-i vei da crezare sau vei spune -E imposibil sa pot eu asta. Nu intreba pe nimeni daca a fost greu de urcat muntele - Priveste la varful lui si viseaza cum te vei simti sa privesti lumea de acolo. Nu intreba cum miros florile campului - Alearga cat te tin picioarele si culege cu narile tale mireasma pe care n-o pot inlocui 1000 de povesti. In 2 cuvinte -Traieste viata ta nu a altora. Motivatia inseamna sa visezi ca maine vei fi mai buna decat azi si vei avea putere sa lupti. Asta a fost romanta. Tehnic: Este constatat ca pentru a practica un sport ai nevoie de 5 zile consecutive ca sa incepi sa te obisnuiesti, organismul incepe sa elibereze endorfine care dau creierului o stare de bine, de fericire. Dupa o saptamana de sport incepi sa te simti atras ca de magnet sa practici zilnic, sa-ti iei portia cu care te-ai invatat, dispare lenea si neincrederea. Experienta proprie - Am o fiica, face de 2 ani sala si sport in aer si e " dependenta ", si la cantar sunt rezultate. Hai, la treaba! Imi spui peste 1 luna daca e ok sau ma poti injura daca sunt nebun.

7 răspunsuri:
| VenomMMA a răspuns:

Pai nu prea poti sa slabesti mult. Doar sa-ti tonifici muschii. Adica, acum daca tu mergi la sala de 3 ori pe saptamana si mananci in continuare prajeli, hamburgeri si alte mancaruri bogate in calorii, nu te astepta la ceva wow. Daca vrei sa slabesti trebuie sa ai o dieta pusa la punct. Miscare, mancare low-fat, multa apa, ceaiuri, iaurturi, cereale. Deci, mai bine iti alcatuiesti o dieta bazata pe mancaruri sanatoase si apoi te duci la sala. In plus, nu poti sa-ti fortezi organismul sa slabeasca mai mult decat trebuie. 1-2 kg pe luna ar fi suficient, sa nu intri pe urma intr-o stare de degradare. O sa resimti dureri, ameteli, fel si fel de chestii. Nu te forta! Mananca sanatos, fa miscare si o sa slabesti. happy

| raluk27 a răspuns:

- depinde ce mananci in restul zilei
- depinde ce faci la sala
- depinde de organismul tau (mai exact de metabolism)

| AndreeaCr explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ai mare dreptate, multumesc mult! Ma apuc de treaba si sper sa ajung la rezultatele dorite. :-D

| AndreeaCr explică (pentru VenomMMA):

De mancat, mananc destul de sanatos, insa nu sub 1800 calorii pe zi. Eram curioasa daca pot pastra aceasta dieta si prin sport, sa dau macar 1-2 kilograme jos intr-o luna. Cred ca sunt cam optimista, totusi... :-D

| VenomMMA a răspuns (pentru AndreeaCr):

Pai femeile trebuie sa consume in medie de 1500 de calorii pe zi. Intr-o ora de alergat arzi cam 800 de calorii. Imagineaza-ti cat trebuie sa tragi de tine sa dai jos peste 3 kg. Atat cat voiai tu, presupun. Din poza reiese ca nu esti ''grasa'', poate vrei doar sa-ti tonifici trupul. tongue

| anamaria82726 a răspuns:

Sa zicem ca intr o zi mănânci 1500 calorii daca vrei sa slabesti trebuie sa arzi mai multe calorii decat ai mânca în caz ca nu ai observat la benzile rulante si biciclete scrie cate calorii arzi ...asta ca un fel de curiozitate...pentru a slăbi un kg trebuie arse 7000 calorii si daca vrei sa slabesti sa alergi pe bandă...sa mergi pe bicicletă. urcat pe scări etc. Daca faci pe altele si ridici greutăți cresti in kg (masa musculara), ceea ce nu e rau...dar am inteles ca vrei sa slabesti in kg

| RAY a răspuns:

Trebuie sa intelegi metabolismul uman daca vrei sa slabesti, cu toti slabim non stop de fapt si daca stai slabesti, organismul uman consuma non stop energie exact ca o masina asta inseamna ca nici mancarea nu ne ngrasa din contra organismul tinde sa se adapteze non stop asta trebia sa stii de la biologie, sa spunem ca ai rata metabolica 2000 de calorii si tu manci 1000 de calorii vei slabi 1kg pe saptamana fara efort daca faci sport e si mai bine, dar nu uita ca cand revi la viata normala organismul saracul abia s-a adaptat el a retinut slabirea aia si a depune direct tot ce manci ca grasime, nu exista sa slabesc in 3 saptamani un stil de viata sanatos, dietele nu functionteaza pentru ca nu au o baza stiintifica, stiinta recomanda sa evitam carbo complexi si sa mancam mai multe fructe, legume, 2, 3 ori proteine pe saptamana, culturism, cardio macar de 4 ori pe saptamana, tu ca fata ai mai multa grasime ca un baiat ai grija la sanatatea ta