| Buresbista123 a întrebat:

Cati bani se castiga din boxul amator? de ex. pentru un titlu european, mondial sau olimpic cati bani poti lua?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Premiul pentru un titlu olimpic, mondial sau european se acorda, dupa caz, de catre Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, Federatia de Box sau Guvern, conform Normelor aprobate prin HG 1447/2007, cu md. si compl. ulterioare.
In ordine pentru titlul de campion, premiul este de 35.000 euro, 27.500 euro si 18.500 euro si poate fi dublat la propunerea COSR sau MECS.
De asemenea si sponsorii acestor organisme sau alti sponsori pot acorda premii.

| Matthew11 a răspuns:

Pai acum depinde si cum al satisfaci pe profesorul tau... daca lupti bine si castigi poti lua in jur de vreo 1000 euro happy sper ca te-am ajutat!