| CMGeorge98 a întrebat:

Cati kilometri trebuie sa pedalezi pentru a echivala un antrenament de alergare de 10km?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde și de greutate. O persoana care cântărește circa 64 kg poate arde undeva la 13, 2 calorii pe minut. Un alt individ cu o greutate aproximativă de 73 kg va arde în jur de 15, 1 calorii pe minut, iar un altul cu greutatea de 82 kg va elimina 17 calorii pe minut.
Mai depinde și de sex.
În medie, bărbații au ars aproximativ 77, 5 calorii parcurgând un kilometru în alergare și femeile au ars aproximativ 65, 6 calorii alergând 1 km.
Un ciclist cu o greutate de 70 de kg, arde 563 de calorii într-o singură oră, la o viteză constantă de deplasare de 23 km/h.
Numărul de calorii arse depinde foarte mult de stilul de pedalat și de alți factori: vânt, relief, etc.
E complicat. Dacă ai răbdare calculează!

| RxTx a răspuns:

Alergatul antrenează o anumită grupă de mușchi
Mersul pe bicicletă antrenează alti
Oricum trebuie sa faci mișcare combinată
Chiar si cu aerobic chiar dacă nu iti place si te enervează

Doar asa faci organismul sa nu se calcifieze cine stie ce vertebra sau tendon
Daca nu faci sporturi combinate
Atunci unii mușchi si încheieturi se defectează