| Cap0ne a întrebat:

Ce ati alege dintre Kung-Fu si karatele Shotokan? Argumentati happy.

4 răspunsuri:
| cipri1999 a răspuns:

Kung-Fu, pentru ca poot

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Kung-fu e complet

| popadrian96 a răspuns:

Shotokan este un stil de Karate introdus de maestrul Gichin Funakoshi (1868-1957). Foarte răspândit în lume, Shotokan se traduce prin "Școala lui Shoto", după porecla (Shoto) sub care era cunoscut maestrul Funakoshi, dar există și alte interpretări cum ar fi "Școala bradului și a valului", aici prin bradul mereu verde simbolizând veșnica tinerețe a concepțiilor și neîncetata lor înnoire iar prin val, munca necurmată care trebuie depusă pentru a putea însuși aceste principii, muncă asemenea valurilor care lovesc neîncetat țărmul. Acest stil pune accentul pe pozițiile adânci și lungi, pe tehnicile eficace în lupta de la distanță și pe dezvoltarea vitezei. Tehnicile de mâini și cele de picior apar în proporții egale, funda

| 26andrei26 a răspuns:

Pai as' zice Kung-Fu.deoarece in kungu-fu se regaseste tot ceea ce faci zi de zi.si prin aceasta arta inveti onoare el a fost invatat doar pentru defensiva, are multa onoare in el..pe cand karatele shotokan a fost privită inițial ca o metodă de luptă cu un obiectiv clar, acela de a-ți distruge cu orice preț adversarul....Acum depinde ce caracter ai si tu.Sa stii ca asta e doar o chestie bazata pe carti citite nu din ce am auzit...acum ambele pot fi folosite intelept.alege ce iti place.sa stii ca karatele iti foloseste mai mult se referă la funcționalitatea corpului, iar kung-fu are la baza rabdare si energie.mai mult functionalitatea creierului.