| Vernusio a întrebat:

Ce e cu Liga Natiunilor la fotbal si cand se joaca? Dati-mi cateva detalii.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Http://www.prosport.ro/......t-16458215

de
Andrei Pal
SHARE

UTILE
Clasament Liga 1
Meciurile etapei
ProSport pe iPhone
Uniunea Asociaţiilor Europene de Fotbal (UEFA) va lansa în 2018 o nouă competiţie, Liga Naţiunilor, destinată echipelor naţionale, care va înlocui meciurile de pregătire, la care vor participa cele 55 de prime reprezentative ale membrilor forului european.

Echipele vor fi împărţite în patru divizii valorice, A, B, C şi D, pe baza coeficientului naţional, valabil la încheierea actualelor preliminarii europene ale Cupei Mondiale din 2018 (15 noiembrie 2017). Primele două divizii, A şi B, vor avea în componenţă 12 echipe, împărţite în patru grupe de câte trei echipe. Divizia C va avea 15 echipe, cu o grupă de trei şi alte trei grupe de câte patru echipe.

Ultimul eşalon valoric, Divizia D, va avea 16 formaţii, împărţite în patru grupe de câte patru, cu unn sistem de promovare/retrogradare la finalul fiecărei ediţii. În acest moment al preliminariilor pentru CM 2018, găzduit de Rusia, dacă ar fi fost deja implementată competiţia, România ar fi în eşalonul al treilea valoric, alături de Ungaria, Danemarca, Grecia, Albania, Serbia, Muntenegru, Israel, Scoţia, Bulgaria, Norvegia, Cipru, Lituania, Azerbaidjan şi Belarus.

Germania, Portugalia, Belgia, Spania, Franţa, Elveţia, Italia, Anglia, Polonia, Croaţia, Islanda, Suedia ar alcătui grupa A, în timp ce Slovacia, Rusia, Olanda, Ucraina, Bosnia-Herţegovina, Austria, Irlanda, Irlanda de Nord, Turcia, Ţara Galilor, Cehia şi Slovenia ar face parte din grupa a doua valorică. Faza grupelor va avea loc din septembrie 2018 până în noiembrie 2018, iar Final Four-ul, valabil doar pentru Divizia A, în iunie 2019. Câştigătoarele grupelor din Diviziile B, C, D promovează, echipele clasate pe ultimele locuri în fiecare grupă în Diviziile A, B, C retrogradează.

Liga Naţiunilor va oferi capii de serie la preliminariile europene ale turneelor finale ale Campionatelor Europene şi Mondiale, dar şi patru din cele 24 de echipe participante la Campionatul European din 2020.