| Andrei9923 a întrebat:

Ce exercitii as putea face cu o bara pentru piept pe care pot sa pun greutati in afara de impins la piept, ramat, flexii la biceps, genuflexiuni etc. Va rog dati-mi multe exemple. Multumesc, ofer funda

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tractiuni -> spate, biceps, antebrat. Daca faci clasic ( mainile spre tine, priza la nivelul umerilor ) intra mai mult biceps, faca faci cu bratele departate si palmele in pronatie ( adica NU spre tine ) lucreaza mai mult spate.

Triceps -> flotari la paralele ( unde ai tot corpul in aer ), mult mai eficiente decat flotarile la sol

Piept -> impins clasic, flotari la paralele in care te apleci in fata

Umeri -> presa militara cu bara, din picioare

Lombari -> indreptari.

SI mareste mereu greutatea folosita ( chiar si la flotari si tractiuni, leaga ceva greu de tine ).

Penrtu muschi trebuie sa maresti greutatea folosita, NU numarul de repetari ( cum ajung unii sa faca 100 de flotari si nu au cine stie ce muschi ).

3 răspunsuri:
| cyupaku a răspuns:

Pentru piept poti face tractiuni la bara fixa

| Cosmin86 a răspuns (pentru cyupaku):

De cand se lucreaza pieptul cu tractiuni?

Daca nu stii NIMIC intr-un domeniu, nu-ti mai da cu parerea.

| Andrei9923 explică (pentru Cosmin86):

Cosmin imi poti spune tu niste exercitii si pentru ce grupa pentru ca eu nu imi dau seama

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei9923):

Tractiuni -> spate, biceps, antebrat. Daca faci clasic ( mainile spre tine, priza la nivelul umerilor ) intra mai mult biceps, faca faci cu bratele departate si palmele in pronatie ( adica NU spre tine ) lucreaza mai mult spate.

Triceps -> flotari la paralele ( unde ai tot corpul in aer ), mult mai eficiente decat flotarile la sol

Piept -> impins clasic, flotari la paralele in care te apleci in fata

Umeri -> presa militara cu bara, din picioare

Lombari -> indreptari.

SI mareste mereu greutatea folosita ( chiar si la flotari si tractiuni, leaga ceva greu de tine ).

Penrtu muschi trebuie sa maresti greutatea folosita, NU numarul de repetari ( cum ajung unii sa faca 100 de flotari si nu au cine stie ce muschi ).