| CrihanaGabriel a întrebat:

Ce inseamna definire? cand se face,cum se face, de ce se face? si cum pun masa musculara?

Răspuns Câştigător
| Rau1Alberto a răspuns:

Intr-un rezumat.:
Antrenamentele de definire si masa musculara sunt cu totul diferite.
Definirea e cand nu prea ai forme si te axezi pe antrenamente lungi de ardere si cardio.
Aici intervine antrenamentul cu multe seri [5/6] si multe repetari [15/20]
Masa musculara e cand te axezi doar pentru cresterea muschiului.Aici intervine antrenamentul cu seri normale [4] si putine repetari [6/8] unde bagi maxim de kg cu care poti face maxim 6/8 repetari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rau1Alberto):

"Aici intervine antrenamentul cu multe seri [5/6] si multe repetari [15/20]", asta e un mare MIT demonstrat din anii 80.

IN perioada de definire faci tot antrenament de masa, doar ca schimbi alimentatia + faci mai mult cardio.

Diferenta intre "masa" si "definire" se face din alimentatie, exercitiile raman la fel. Si vorbesc si din experienta, nu doar din carti, eu cu 5-8 repetari / serie m-am definit fara probleme