| Paranormal12 a întrebat:

Ce inseamna pasi si drublu-dribling la baschet? Si cum se penalizeaza?

5 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Pasi inseamna ca ai mers cu mingea in mana 3 pasi iar dublu dribling ca ai batut mingea apoi ai prins-o si dupa iar ai batut-o.In acest caz adversarul bate indirecta.

Răspuns utilizator avertizat
| vladuut a răspuns:

Am jucat baschet! Pasi inseamna ca ai stat cu mingea in mana mai mult de 2 pasi! Si dublu-dribling inseamna ca stai pe loc si dai in minge! Se pe nalizea dand mingea adversarului! Si se bate aut! Funda?

| Cristian2003 a răspuns (pentru vladuut):

Deci ai voie sa mergi cu mingea in mana 2 pasi fara sa o bati in pamant?

| radu0506 a răspuns:

Sa faci pasi este etunci cand alergi/mergi cu mingea in mana (in loc sa o bati de pamant) iar dublu-dribling e atunci cand bati mingea de pamant, o prinzi cu ambele maini, apoi iar o bati de pamant. Cat despre penalitati nu stiu dar nu e grav.