| mihneajuk a întrebat:

Ce muschi ar trebui sa-mi dezvolt la baschet? Si de ce?

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Baschetul oferă un antrenament complet pentru tot corpul, alergatul și săritul dezvoltă picioarele, manevrarea mingiei și contactul fizic cu adversarul întărește trunchiul și brațele.

| ziftode a răspuns:

Toti muschii!
de ce? baschetul nu e Skanderbeg unde iti folosesti mana dreapta si cu restul corpului tii contra, la baschet iti folosesti toti muschii, TOTI, T O T I, iti folosestii toti muschii mainii, pana la degete ca sa arunci mingea, iti folosesti toti muschii picioarelor ca sa, sari la cos, etc.etc.ETC.

| mihneajuk explică (pentru ziftode):

Am vrut sa zic la aruncare.Ca vreau sa imi imbunatatesc aruncarea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziftode):

Si la skan folosesti toti muschii, tragi din spate (miscare de ramat), rotesti soldurile, impingi cu piciorul in pamant (sau in piciorul mesei, e o miscare speciala de hook care implica si asta).

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dezvolti o condiție fizică, când spunem "dezvolti muschi" cu aia se ocupa culturismul si derivatele sale (intr-o oarecare masura)