| Strepix a întrebat:

Ce proteine ieftine si bune imi recomandați? M-am apucat recent de sală.

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista "ieftin si bun", asta e o cretinitate pentru ratati.

In primul rand, ti-ai calculat cate grame de proteina iti iei din mancare? Fara asta, CUM stii ce suplimente sa iei?

Cate fripturi mananci pe zi acum?

Bula
| Bula a răspuns:

Friptura la gratar, mici, cartnati de casa etc.

| Kevinn2000 a răspuns:

Salut.
Eu nu îți recomand niciun supliment, ci doar să te alimentezi sănătos, în jur de 3-4 mese pe zi.
Ai nevoie de: proteine, carbohidrați simpli și compuși, fibre și grăsimi. Informează-te care sunt cele mai bune alimente care să facă parte din ceea ce am zis ( proteine etc ) și mănâncă cât ai nevoie.
Odihna ( 7-8-9 ore pe zi ).
Și antrenează-te corect.
Dar dacă totuși vrei să iei un supliment, îți recomand creatină ( dacă ai peste 18 ani ).
Creatina, poate să nu-ți folosească deloc, iar corpul să elimine tot ceea ce conține prin urină mi se pare. ( Cazuri rare )
Sau poate să-ți afecteze rinichii sau ficatul, chiar poți face o boală din câte am înțeles. ( Cazuri rare ).
Iar dacă ai pe cineva în familie care a chelit, de exemplu tatăl tău, este posibil să îți accelereze procesul de chelire.
Creatina te ajută în timpul antrenamentului, să reziști mai mult. Te ajută cu 10-15%, nu prea ai nevoie, mai ales că alimentația este cea mai importantă, iar antrenamentul este pe locul 2 sau 3, adică comparația între odihnă sau antrenament, eu l-aș pune pe locul 2 la importanță, iar odihna locul 3, dar nu-s sigur.
Dacă vrei să-ți cumperi, îți recomand creatină monohidrată. Este o cutie roșie cu negru, dacă vrei o caut și îți dau link. E cam 60 lei și te ține cam 6 luni de utilizare zilnică. Sau 3 luni, nu mai știu exact.

Primele 6 luni de sală din viața ta, o să fie magice, ține-te de sală primele 6 luni, nu te lăsa, nu fă aceeași greșeală ca și mine.
O să avansezi destul de rapid față de cum o să avansezi după cele 6 luni.
O să pui masă musculară mult mai rapid, la asta mă refer.
Niciodată să nu treci de la greutăți mici la greutăți mari, altfel riști să faci ceea ce am făcut eu și alte persoane care nu au fost informate și au avut ghinion, și anume " hernie abdominală " care este destul de periculoasă, există șanse de deces dacă va trebui operată. ( Odată și odată tot trebuie operată din câte știu ).
Ține cont de aceste informații, sunt foarte importante. Mi-aș fi dorit și eu să mi se spună ceea ce am scris eu aici, înainte să greșesc. Cel mai bine este să înveți din greșelile altora.

Apropo, nu știu foarte multe despre suplimente, mai așteaptă răspunsuri.
Știu că, creatina este destul de bună, de restul n-am destule informații, eu n-am luat altceva în afară de creatină.

| Mascarici07 a răspuns:

Salut,

Daca doresti un sfat 100% bun mergi fie la un nutritionist fie la o persoana ce se afla in industria fitness-ului (un instructor).
Proteinele bune si "ieftine" sunt cele numite Gold Standard. Depinde acum cantitatea de care ai tu nevoie in situatia ta.

Succes!

| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Incearca rapid mass de la natural plus este cat de cat eu am luata cum 3 ani este bunicel
plus ca este la 37 de lei kg + livrare gratis cel putin asa scrie acolo acum vezi tu :)
https://www.naturalplus.ro/rapid-mass-354

| Andreeush a răspuns:

Lasă proteinele, nu sunt bune.
Ai grijă la ce mănânci.
Dacă nu, poți apela la ajutorul unui nutriționist, el îți va spune ce ar trebui să iei.

| RobertMoon a răspuns:

Creatina monohidrata și BCAA, n-ai nevoie de proteine...mereu când va aud că ziceți de proteine mă face să cred că habar nu aveți de acest fenomen.

| baru a răspuns:

Proteine ieftine si bune, nu. Proteine scumpe si bune, da. Fara proteine amino etc, nu faci masa, muschi. Te fibrezi.

| Simpatic a răspuns:

Ieftin si bun nu exista...
In primul rand cand doresti sa cumperi un supliment conteaza ce vrei sa faci tu: definire, masa musculara, atletism etc
Pe de alta parte conteaza foarte mult in alegerea unui sumpliment ce tip somatic ai tu (citeste ce sunt acelea tipuri somatice!)
Apoi toti incepatorii se infing ca prostovanii in suplimente ei habar neavand cum se executa corect un exercitiu.
Eu m-am reapucat de sala de 4 luni si nu iau nimic si nici in urmatoarele luni nu vreau sa iau nimic, si crede-ma se vad rezultatele.
Daca ai o genetica cat de cat si faci antrenament corect +odihna+ alimentatie conform scopului pentru care faci sala, ai rezultate.
Daca nu stii sa faci nimic degeaba iei proteina poti lua si mama proteinei...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreeush):

De ce sa nu fie bune proteinele?

| BosulThau a răspuns:

In primul rand nu exista creatina ieftina si buna, si in al 2lea rand ar trebui sa mai astepti, sa mai faci experienta de sala. Invata esentialul, exercitiile sa le faci corecte, sa iti alegi greutatea esentiala pentru tine, dupa sa te gandesti la proteina, creatina, etc.

| Andreeush a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru că le iei degeaba, nu sunt bune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreeush):

Le iei degeaba daca nu poti sa-ti asiguri necesarul proteic din alimentatie. Daca nu poti, atunci ajuta.

Trebuie sa ai 1.5 - 2 grame de proteina/kg-corp zilnic. Daca poti din alimentatie e OK, daca nu, diferenta o suplimentezi.

| DevilRock a răspuns:

Nici una, mai bine ai fi atent la ce mănânci altfel degeaba te duci la sală.