| Annonim20 a întrebat:

Ce proteine imi recomandati sa iau pentru masa musculara, avand in vedere ca am 1.75 m si 61 kg? Am inceput sala de 2 sapt,fara a mai lua in calcul exercitiile pe care le mai faceam acasa inainte de a ma apuca de sala. Vreau sa fie cat mai naturale, fara creatina sau mai stiu eu ce.

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Salut! Daca vrei sa cumperi proteine, iti recomand primul an recomand mai mult carbohidrati.
Un procent de 80% carbo si 20% proteina sa pui masa, ca esti slabut.
Cu proteina simpla pui masa greu.
Si in fine stii si tu, sa mananci bine urmatoarele:
-carne(vita, porc pui), peste
-fasole, linte, orez, soia.
Tu pentru ca esti slabut trebuie sa manaci multi carbohidrati (paine, paste, cartofi, alte leguminoase, seminte)
Succes!

11 răspunsuri:
| piticelm a răspuns:

Pai,proteine naturale, nu prea exista, adica sa iei pastile sau prafuri.De obicei proteina o iei din carne, mananca multa carne si inca ceva, fasolea are mai multa proteina decat carnea.Iti poti face o salata din fasole rosie fiarta, putin ulei, zeama de lamaie si patrunjel tocat(mai mult sa fie).Nu baga multe chimicale de acum, incearca o alimentatie cat mai sanatoasa.Iti spun astea pentru ca tata a facut culturism, deci..stiu cate ceva.

| Frewwd a răspuns:

10 kg de varza
5kg broccoli
10 oua
1 kg carne
fructe si legume

| piticelm a răspuns:

Si sa-ti mai scriu cate ceva, poti sa mananci orez simplu, doar fiert, in care sa pui stafide sau migdale.Mai poti manca paste,carne, branza, si cate un ou dimineata, masa de dimineata este foarte importanta! Poti manca si diferite batoane cu proteine. Spor la treaba, nu te lasa chiar daca este greu big grin si chiar daca sunt fata, nu rade de mine laughing le stiu de la tata big grin

| Annonim20 explică:

Nu rad de nimeni... daca mi se parea ceva aiurea din tot ce zisesi tu iti ziceam, dar in niciun caz sa radtongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru piticelm):

Carnea are peste 20 %, fasolea are 11 %

| piticelm a răspuns (pentru Cosmin86):

Poti sa nu te mai contrazici aiurea?happy oricine poate citi de pe un site,dar eu am crescut cu tot felul de reguli de alimentatie,cu calorii,carbohidrati,lipide, glucide, proteine.te rog, nu te mai contrazice, mersi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru piticelm):

Si eu am 4 ani de sala si de nutritie speciala pentru masa musculara, asa ca stiu foarte bine ce vorbesc.

Iar proteina din fasole e INFERIOARA ( are profil incomplet de aminoacizi ).

Decat 200 de grame de proteina inferioara, mai bine 50 de grame de proteina COMPLETA.

Cu ce reguli stupide ai crescut de nu stii nici macar atata lucru?

| piticelm a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stau sa compar 4 ani de sala ca sa arati ca Fat -Frumos, cu 30 de ani de concursuri happy Deja o lungim prea mult si nu are sens, imi consum literele.Ciuss.

| skyrim2 a răspuns:

Ba da mai taci in morti tai de copil cu toti te contrazici tu, sclavu dracu habar nai face 4 ani de sala si tremura burta pe el ca e plin de proteine si tampeni, vedeti de treaba ca prostesti lumea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru skyrim2):

Si tu esti plin de proteine, ca doar mananci zilnic, nu?

mananci zilnic => iei proteine ZILNIC

p.s. : vezi profilul meu, peste 1000 de raspunsuri castigatoare si o gramada de oameni pe care sfaturile mele ( de nutritie, antrenament, etc. ) i-au schimbat.

Dar daca tu preferi sa tii partea unor COPII MICI SI FIRAVI, care n-au citit o carte de nutritie in viata lor si au cunostinte ZERO, atunci n-ai decat.

Ramai cu copiii tai firavi

| Cosmin86 a răspuns (pentru skyrim2):

Inca ceva, mi-ar placea sa-mi zici asta in fata.

Dar fata in fata n-ai fi in stare sa scoti un cuvant, cel mai probabil ai tremura intr-una din oasele tale firave si cu mainile tale ca niste bete subtiri.

Pampalai firavi, tari in gura pe net laughing