| Petre_Robert_Cristian_1994 a întrebat:

Ce sa aleg intre taekwondo si aikido? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Louys a răspuns:

Taekwondo este un stil de lupta bazat pe picioare,(daca vrei sa faci asta pentru auto-aparare, ar putea fi un dezavantaj faptul ca nu lovesti cu pumnul)

Aikido este un stil mai mult bazat pe prize si proiectari(poate fi un avantaj faptul ca nu folosesti lovituri)

Alegerea tine de preferinte, Aikido este mai mult o arta martiala pentru cei ce doresc sa isi imobilizeze adversarul, iar taekwondo pentru cei ce doresc sa ii lase knockout.(nici unul nu e mai bun ca celalalt, totul depinde de cum le utilizezi, si ce iti place mai mult)

1 răspuns:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Daca vrei sa te ajute pe strada, sa inveti sa te aperi du-te la t. Aikido e de balerini.