| BoggyP a întrebat:

Ce suplimente sau protein imi recomandati pentru definirea muschilor?(merg la sala de 3 luni dar nu se vede nimic, doar in forta atat)

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

La mine dupa 3 luni s-a vazut schimbare, insa eram extrem de slab, caci de aceea mergeam la sala. Insa, pentru baietii normali, trei luni e putin. Abia dupa sase vei vedea ceva schimbari. Asta daca faci ce si cum trebuie. In primul rind, nu trebuie sa tragi din start de fiare la greu, primele doua luni e indicat sa faci cu greutati mici, ca sa se obisnuiasca muschii, altfel ei se pot bloca datorita faptului ca au fost expusi unui efort maxim inca de la inceput, asta mi-a zis-o antrenorul de culturism de la sala la care eu mergeam, apoi, hrana e jumatate din culturism, conteaza enorm ce si cind maninci, somnul la fel, conteaza pentru refacere, si in plus, repetarea, tras constant cu perseverenta de trei-patru ori pe saptamana, fara pauze mai mari de trei zile.
Eu as zice sa nu iei nimic, caci asa muschii formati, desi mai greu, vor fi mai rezistenti in timp, altfel, unele proteine doar te umfla, si dupa un timp, daca nu mai mergi la sala, muschii ti se lasa.

| BoggyP explică (pentru cristi202):

De aceeasi parere am fost si eu, multumesc pentru sfaturi

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi202):

"unele proteine doar te umfla", arata-mi si mie te rog O SINGURA PROTEINA care doar te unmfla.

Ti se lasa muschii de la proteine cand nu mai mergi la sala?

Tu GANDESTI inainte sa ABEREZI in halul asta? sau esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea?

| cristi202 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am fost timp de doi ani la o sala care in anii 80 a scos un campion european (nu national, ci european!) la culturism, si uneori l-am mai prins la antrenamente si eu pe acel tip. Vroiam, nu voiam, auzeam ce povestea fie el, fie antrenorul de acolo, fie alti baieti care mergeau pe acolo si faceau din culturism o performanta. Ceea ce ti-am spus, de la ei stiu, asa ca nu stiu cit aberez. Nu pot sa iti dau nume de proteine, oricum acum sunt altele decit atunci, insa unul e efectul obtinut de pe urma proteinelor, altul e cel obtinut de pe urma trasului la fiare. Si cel de pe urma trasului la fiare e net superior, pentru ca tine mai mult in timp, muschii chiar se formeaza, nu sunt doar bine hraniti ca sa arate bine. O stiu de la un campion la culturism, nu de la un nimeni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi202):

Ei foloseau STEROIZI, nu proteine. proteine consumi si tu ZILNIC, in caz ca nu stiai.

fara steroizi la culturism ( sau din pacate, cam la orice alt sport in ziua de azi ) nu faci performanta nici pe departe...

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ce masa musculara ai pus tu in 3 luni de vrei definire? definirea o fac baietii care trag teapan de 1-2 ani macar. in 3 luni daca ai pus 2 kg de muschi este mult

| alin334 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Poate e gras si are nevoie de definire...

| JohnnyBi a răspuns (pentru alin334):

Nu confunda termenii. daca e gras are nevoie sa slabeasca. definirea se face cand ai muschi, si vrei sa dai jos din tesutul adipos de pe muschi. 2 chestii diferite definirea de slabire

| alin334 a răspuns:

Aminoacizi pentru regenerare, cand spui definire te referi ca ai masa insa nu se vede fibra? Sau?

| BoggyP explică (pentru alin334):

Da,am mai fost si inainte, iar acum m-am apucat din nou, de 3 luni

| JohnnyBi a răspuns (pentru Bàisérpiçor):

1. milk and egg nu este supliment pentru definire
2. esti pe langa
3. redis sunt cele mai proaste prafuri de la nisip incoace