| UFO03 a întrebat:

Ceau TPU! Am 15 ani si vreau sa ma apuc de sala am 1, 85 inaltime cam 65 kg intrebare este voi salbi la fata? (si asa nu sunt prea grasut)As vrea sa mai stiu si daca e important sa mananci bine inainte de exercitii(probabil voi lua si proteine )
As dori sa raspunda doar cine cunoaste.
Multumes anticipat.Dau

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Am inteles, vrei sa cresti in masa musculara.

Daca nu mananci bine inainte de exercitii ( carbohidrati in special si ceva proteine ) atunci corpul o sa foloseasca proteine pentru energie sau chiar o sa consume din masa musculara si nu cred ca vrei asta, o sa progresezi foarte lent.

Asa ar trebui sa mananci :

- PROTEINE in primul rand. proteine = carne, branza, oua, peste. Alea sunt cele mai bune surse de proteine, consuma la fiecare masa
- carbohidrati, dimineata, inainte si dupa antrenament. carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, paste, mazare, linte, etc.
- grasimi sanatoase, dimineata ( masline, nuci, alume )
- proteine cu absorbtie lenta ( lapte, branza degresata ) seara inainte de culcare
- vreo 4-5 mese pe zi obligatoriu. Una dimineata, una cu 2 ore inainte de antrenamnet, alta la 30-60 de min dupa antrenament ( cea mai importanta masa a zilei ), alta la 3 ore si alta inainte de culcare cu 1 ora asa

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La 1.85 si 65 de kg, de ce vrie sa mai slabesti, deja esti foarte slab

| UFO03 explică (pentru Cosmin86):

Asta e ideea nu vreau sa slabesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru UFO03):

Am inteles, vrei sa cresti in masa musculara.

Daca nu mananci bine inainte de exercitii ( carbohidrati in special si ceva proteine ) atunci corpul o sa foloseasca proteine pentru energie sau chiar o sa consume din masa musculara si nu cred ca vrei asta, o sa progresezi foarte lent.

Asa ar trebui sa mananci :

- PROTEINE in primul rand. proteine = carne, branza, oua, peste. Alea sunt cele mai bune surse de proteine, consuma la fiecare masa
- carbohidrati, dimineata, inainte si dupa antrenament. carbohidrati = orez, cartofi, quinoa, paste, mazare, linte, etc.
- grasimi sanatoase, dimineata ( masline, nuci, alume )
- proteine cu absorbtie lenta ( lapte, branza degresata ) seara inainte de culcare
- vreo 4-5 mese pe zi obligatoriu. Una dimineata, una cu 2 ore inainte de antrenamnet, alta la 30-60 de min dupa antrenament ( cea mai importanta masa a zilei ), alta la 3 ore si alta inainte de culcare cu 1 ora asa

| Cosmin86 a răspuns:

De cand exercitiile pentru sala dau mai bun randament dimineata?

| ДdД a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite 2 link-uri ca sa intelegi mai bine:
http://www.culturism-fitness.go.ro/antrenament.htm
http://www.askmen.ro/......(serviciul nu este cazul ta dar totusi mergi la scoala)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ДdД):

1. ba e cazul, eu am 26 de ani laughing
2. pentru slabit da, dimineata e mai bine, dar el nu vrea sa slabeasca, vrea masa musculara, iar pentru masa musculara cel mai bine e dupa-masa sau seara, sa aiba cel putin 3 mese inainte de sala si 2 dupa, daca vrea sa progreseze optim

| stresat a răspuns:

Daca obiectivul tau e sa slabesti, da, vei slabi de peste tot. Daca vrei sa pui masa musculara, trebuie sa te odihnesti bine si sa mananci foarte mult. Sa mananci inainte cu o ora sau 2 ore de sala carbohidrati sa bei multe lichide, iar cat timp faci sala(1-2 ore) sa te hidratezi in continuare si sa bei si un shake de proteine daca poti. Dupa sala e important sa mananci alimente ce contin proteine.
Nu e neaparat nevoie sa iti cumperi suplimente. E de ajuns sa mananci echilibrat si bine. Succes!

| sniper2998 a răspuns:

Daca vrei sa faci masa musculara... stai linistit ca slabesti pe moment, dupa masa creste, eu aveam 64 kg si am slabit pana la 59 si acum am ajuns la 68 kg, dar nu sunt deloc grashappy