| MichaelJordan a întrebat:

Cine e mai tare Michael Jordan, Kobe Brian sau Hot Sauce?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

*Bryant

Hot Sauce e streetballer, si oricat de bun ar fi un streetballer, ar fi mancat de viu in NBA. Spectacolul vinde bilete in NBA, dar nu castiga meciuri.Cat de clutch e Blake Griffin,ia zi-mi? Nu e clutch,pentru ca e spectacol,niste hesitation moves,un step-back jumper, si acela invatat de la Carmelo, plus niste lay-ups si ocazional, niste FT care-i mai intra.Dar spectacolul nu-ti castiga meciuri, daramite campionate si playoff series.Doar daca e insotit acel spectacol si de un foarte bun all-around game.Vezi Dominique Wilkins,sau chiar si LeBron,pana a dat de o echipa buna, care sa nu stea doar in el.

Revenind la ideea principala... Kobe nu e ballhog, cum ar tot bate apropo haterii. Daca nu ma insel, MJ e singurul SG din istorie care inca are mai multe assists decat Kobe, care l-a depasit anul trecut pe Drexler.In schimb, e o lepra de om.In 2005 a anuntat ca vrea trade si punea o presiune grosolana pe front-office.Adevarul e ca si juca cu Smush Parker si Kwame Brown. laughing

Si acum, cand joaca cu Dwight, e plin de basini si il considera side-kick.Sa nu uitam, Kobe joaca acum in echipa cu trei viitori HOF-eri, care toti sunt all-stars in orice moment, adica DH12, Nash si Pau.E mult, mult prea arogant, e clutch, fara indoiala, dar e si chucked mult prea des.Lucru care s-a vazut si in finalele de NBA sa de conferinta pierdute.La ultimele doua campionate castigate,parerea mea e ca Pau si Phil au fost principalii artizani, mai mult Kobe i-a fost sidecick lui Pau, decat invers.Iar primele trei, oricine stie niste baschet, stie ca Shaq il cara pe Kobe.Pana cand i-a venit lui Kobe sa se certe cu el.Cam asa o sa faca si cu Dwight, daca mai sta si sezonul viitor.

Jordan pe de alta parte, ce-a facut? Nimic important, i-a carat pe Pippen si Rodman in cel putin doua finale, in care n-au prea stralucit.A castigat meciul 6 cu Jazz din '97 cu unul din cele mai bine aruncate suturi din istorie.A ingenuncheat pe teren la ultimul meci Chicago Stadium, juca ca un HOF-er la 21 de ani.Nu prea sunt multe cuvinte care sa-l caracterizeze realistic pe Jordan, la ce sportiv a fost.Mai doresti ceva? Jordan e singurul care a reusit sa duca o echipa la mai mult de 70 de victorii in sezon, Jordan e singurul jucator din lume, alaturi de LeBron, care intr-un NBA cat de cat neobsedat de ofensiva, putea lejer sa-ti dea 30-8-8 pe meci.Larry Bird, Oscar si Wilt sunt scosi, pentru ca ce jucau ei nu era baschet, era streetball.

Kobe nu va fi niciodata la inaltimea lui Jordan.Singurii care vor putea sa faca asta sunt LeBron si Durant.

1 răspuns:
| ClauCS99 a răspuns:

Brian