| VladFCSB a întrebat:

Cine poate sa imi clasifice centurile la kick-box?

1 răspuns:
| Raven a răspuns:

Doar unele școli folosesc modul de gradare preluat din judo și karate, nu e tipic pentru Kickoxing; se practică mai ales când vine vorba de copii și tineri, ca să recompenseze evoluția ca sportiv. În principiu seamănă, cu mici excepții, cu gradația de la karate: alb, galben, oranj, verde, albastru, mov, maro. La unele școli se adaugă și centura roșie înainte de cea galbenă (în alte părți e înainte de cea neagră) sau trese. Ultima e cea neagră, după care, la fel ca la karate, urmeză dan-ii (nivel în japoneză), adică centura neagră cu 1 Dan, cu 2 Dani sau 3.
Se spune că o centură neagră e o centură albă care nu s-a lăsat. (A Black Belt is a White Belt that Never Quit)