| cici997 a întrebat:

Cine poate sa-mi explice care este diferenta dintre lupte libere si lupte greco romane? S sa-mi spuneti ce faci la ele? Prize? Ce te invata, mai pe scurt?

1 răspuns:
| loveyooyoo a răspuns:

Luptele greco-romane sunt un stil de lupte practicat la nivel global. Acesta a fost contestat la primele Jocuri Olimpice moderne în anul 1896 si a fost inclusă în fiecare ediție a Jocurilor Olimpice de vară din 1908.[1] Doi luptători sunt marcați pentru performanța lor, în trei perioade de două minute. Acest stil de lupte interzice ținutul de sub talie, aceasta fiind diferența majoră între ea și luptele libere, altă forma de lupte de la Jocurile Olimpice.