| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie un tip de antrenament pentru cresterea masei musculare, picioare?

Stau foarte prost cu aceasta grupa, aproape ca merg in maini.

Ma gandesc sa folosesc un tip de antrenament piramidal concentrat pentru picioare.
In special vreau sa dezvolt femuralii si gambele.
Ma gandesc sa incep cu genoflexiuni cu bara urmate de indreptari pentru femurali tot cu bara si extensii la aparat pentru femural.
Pentru gambe ridicari pe varfete cu presa multifunctionala in spate si ridicari din sezand.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ai ultimele 2 numere din MD ( muscular development )? In ambele sunt prezentate niste antrenamente soc ale picioarelor, in ultimul numar branch warren explica 2 antrenamente diferite, iar in penultimul e un antrenament soc al unui culturist care era deficitar la picioare, si a avut rezultate bune. Se merita sa incerci, daca nu le ai pot sa-ti fac o poza la pagini cu mobilul cand ajung acasa.

P.S. : la gambe incearca si la presa verticala, fac de curand exercitiul si am inteles ca e foarte eficient

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc.

O sa caut antrenamentele lui Branch Warren sa vad despre ce este vorba.

Ma gandesc sa aplic si antrenamentele lui Tom Platz in functie de capacitatea mea.

O sa urmaresc cat mai multi culturisti, poate gasesc un antrenament specific mie.

9 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Genuflexiuni cu bara
fandari
presa
extensii cvadriceps+biceps femural

| mihaitaLGP a răspuns (pentru SpaNu88):

Nu este prea mult? Ma gandeam la maxim 3 aparate pentru dezvoltarea masei musculare.

| SpaNu88 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Posibil sa fie mult pentru unii, dar pentru mine e perfect
genu 4 serii. 4-6 repetari
presa 3 serii
fandarile le fac dupa fiecare serie la presa. cam 10 pasi
extensii 3s cvadriceps. 2s biceps 10rep
Incalzirea are o importanta foarte mare in antrenamentul coapselor. bafta

| ZOZOKid a răspuns:

Cantatul la pian cu picioarele
foarte eficient! happy
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai fiinda nu prea le am cu anatomia iti zic asa : pentru muschii aia de sub genunchi trebuie doar sa stai in picioare si sa te ridici pe varfuri dupa aia sate lasi normal, iar sa te ridici pe varfuri si tot asa.
Iar pentru muschii aia de deasupra genunchilor trebuie sa iti duci mainile la ceafa si sa faci cate genoflexiunui (cred ca asa le zice) poti.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
PS: In loc de ridicatul pe varfuri, mai poti sa incerci sa sari in sus, propulsat doar de talpipe picioarelorwinking

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pai cele mai bune antrenamente pentru picioare, sunt :alergatul(cel mai important), genoflexiuni, sa stai drept si sa sari in sus cu calcaile pana la fund si http://www.youtube.com/watch?v=HhqkcwkvG20 Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Aici vorbim de antrenamente serioase, nu alergat si sarituri in sus pentru copii mici, oamenii astia fac culturism de cativa ani, iti dai seama ca fac genuflexiuni cu peste 100 de kg pe umeri sau imping la presa pentru picioare greutati pe care tu + un prieten nici nu le miscati.

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine ba, eu de unde sa stiu ca "oamenii astia fac culturism de cativa ani", sa se duca si el l o sala de forta si sa intrebe pe antrnorii de acolo.