| anonim_4396 a întrebat:

Conteaza cum iei proteinele whey? Iau de 2 ori pe zi (dimineața și după antrenament, seara) iar o porție are 30g. Nu voi mai putea lua dimineața curând, deci pot lua seara cele 2 porții, ambele deodată? Auzisem ceva de genul absorbție / digestie grea. Rog să-mi răspundă cine chiar știe. Mulțumesc anticipat. Fundă btw.

Răspuns Câştigător
| Liviu321 a răspuns:

Salut! Dimineata e foarte important sa mananci, e ok sa iei cat mai multe proteine vegetale ori cum ai zis si tu, proteina pudra. Nu sari peste masa de dimineata, e cea mai importanta pentru ca vii dupa cateva ore bune in care nu te-ai hranit deloc deci nu sarii peste aceasta masa. Apoi, e bine sa iei proteina DUPA antrenament deoarece atunci se absoarbe cel mai bine proteina, in prima jumatate de ore de cand ai terminat antrenamentul. Prin urmare ori mananci ceva cu multa proteina cum ar fi un piept de pui ori iei o portie de proteina pudra. Seara nu prea te ajuta sa iei proteina, sincer.