| LexTerOp a întrebat:

De curând m-am reapucat de sala, de vreo 2 săptămâni. Aseară am băut 2 ouă, un ou întreg ( gălbenuș + albuș + încă un albuș de la al doilea ou ). Menționez că am 16 ani, și 1 an făcut de fitness de la 14 la 15 ani. E ok dacă beau ouăle? un on întreg + încă un albuș. Și ce mi-ai recomandă? Să le beau dimineață înainte de antrenament? sau seară sau după antrenament? Am pe fiecare dimineață la 9 antrenamentul. Mulțumesc, ofer fundă.

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu mai bei oua crude, ca nu sunt atat de sanatoase pe cat crezi. Incearca sa le manaci fierte si sa manaci mai multa carne, daca vrei sa-ti cresti masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns:

2 oua intregi = 14 gr de proteina... o friptura buna= 40 de gr de proteina

Tu nu ai nici macar 2 oua intregi...te stresezi atat cand sa consumi cateva grame amarate de proteina....parca ar fi si cine stie ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Fa-ti cu oua intregi cu tot cu coaja shak-uri cu lapte, banane si capsuni +oua intregi cu tot cu coajewinking dar nu mai mult de un ou pe zi

| combativul a răspuns:

Dimineata e cel mai bine

| Iosuat a răspuns:

Iti recomand sa nu consumi ouale CRUDE! Stiu ca toti iti spun asta, dar consumand zilnic 2-3 oua creste sansa sa intalbesti salmonelam, daca le fierbi sau le faci omleta se distruge salmonela! Iti recomand seara ouale pentru ca au carbohidrati putin si corpul ii asimileaza destul de bine dupa o zi grea. Inainte de antrenament de ce ai nevoie sunt niste carbohidrati(ovaz) + ceva sursa usoara de proteina. Numai bine

| LexTerOp explică:

Mersi tuturor pentru pareri.