| Strepix a întrebat:

Creatină sau BCAA? Diferenta dintre ele si care e recomandata (fac sala)? Se pot folosi si in shake de Proteine?

9 răspunsuri:
| DaniGl a răspuns:

Nu ți-aș recomanda creatina, deoarece nu face bine la ficat, în schimb poți lua proteine. Le poți lua cu 30 min inainte sau după antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DaniGl):

De ce sa nu faca bine la ficat, daca nu faci exces?

| laurentiutirei a răspuns (pentru DaniGl):

Salut daca nu sti nimic despre sport si despre suplimente nu mai da informati eronate.
daca creatina face rau la ficat steroizi ce fac!

| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Creatina ajuta la cresterea in masa musculara de calitate nu retine apa cum zici alti
apa intra direct in muschi si nu provoaca retentie,
Efecte negative posibile daca nu te hidratezi corect.
Afecteaza rinichi
Balonare si multe altele
si bine inteles daca faci exces dauneaza.
BCCA ajuta muschi cu aminoacizi si te ajuta sa nu pierzi masa musculara.
Incearca creatina cu dextrose[carbohidrati] se poate amesteca creatina cu dextrose pentru un gust mai bun.
Saut cumpara GFX-8 contine tot aminoacizi creatina proteine:)
https://www.pronutrition.ro/gfx-8.html
https://www.pronutrition.ro/dextrose.html
Sa alegi intodeauna creatina monohidrata creapure
https://www.pronutrition.ro/creatine-creapurer.html
Succes.

| aXy99 a răspuns (pentru DaniGl):

Nu are nicio treaba cu ficatul.

| aXy99 a răspuns (pentru laurentiutirei):

Retine apa in muschi.
Eu beam 4l pe zi si tot am avut creatinina crescuta la analize, desi consumam 4g/ zi. Ciudat. Presupun ca nu e la fel in cazul tuturor.

BCAA-ul din pastile/prafuri nu se prea absoarbe, au o valoare biologica foarte scazuta, daca iei 2g proteine/kg zilnic nu ai nevoie de asa ceva.

| laurentiutirei a răspuns (pentru aXy99):

Https://www.proxl.ro/......-organism/ nu creatina retine apa si alimentatia, stiai ca daca mananci sarat reti apa! Etc citeste acolo

| aXy99 a răspuns (pentru laurentiutirei):

Nu stii sa citesti? Esti bipolar? Ambele?
Exact asta ai spus si tu si articolul respectiv "Prin urmare, afirmatia de mai sus este partial adevarata".

| laurentiutirei a răspuns (pentru aXy99):

Am trimit acel link pentru ca imi place sa confirm ce am zic eu nu zic chesti eronatehappy
Nu te mai rupe atata in figuri cu jigniri sau altele am citit si am inteles ce ai scris doar cum am zis imi place sa arat sursa ca sunt multi care dau raspunsuri eronatehappy