| SacadatPeBeat a întrebat:

Crestere masa musculara
Pot gasi ceva la farmacie pentru asta? Orice, in afar' de batoane proteice sau vitamine (iau deja)
Ceva gen creatina, stiu ca la un momentdat am citit despre ceva gen steroizi, dar cu efecte mai slabe care s-ar gasi la farmacie si sunt legali. Ati auzit despre asa ceva?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Masa musculara este determinata genetic, proteinele, vitaminele nu cresc masa musculara, trebuie sport si o alimentatie sanatoasa

| Ririru a răspuns:

Buna,

Pentru masa musculara ai nevoie de Gainer, se gaseste in sali de fitness si magazine speciale pentru sport/asa ceva.
Insa iti recomand sa faci si sala in timpul asta(macar sa te antrenezi acasa), neaparat ai nevoie de miscare ca sa dezvolti musculatura, altfel o sa cresti in greutate si. atat.

| EddyLotuPeper a răspuns:

Creatina este o mare prostie. NU iti recomand. Am un prieten de familie care facea sala la varsta de 25 de ani (are 48 in momentul de fata) si obisnuia sa ia creatina si alte vitamine. Aceste proteine NU cresc masa musculara. Doar cresc nivelul apei in muschi, puterea fiind la fel diferenta este doar aspectul. Un alt defect este ca dupa ce te lasi de sala (prietenul meu a facut 2 ani si s-a lasat aratand super umflat) ti se lasa muschii si la orice varsta arati ca un mosneag.
Eu ITI recomand sa faci sala, sa ti un regim aparte si un sa ai un Trainer care sa-ti recomande si sa te ajute pe viitor. Bafta!winking

| presus a răspuns (pentru EddyLotuPeper):

Esti pe langa subiect, prietene! laughing

| presus a răspuns (pentru EddyLotuPeper):

In farmacie nu gasesti nimic special care sa te ajute in a-ti creste masa musculara. Vitaminele care te mentin sanatos si iti dau pofta de mancare, calciu pentru intarirea oaselor, batoane amarate cu exces de zahar? Tu ai nevoie de suplimente/gainere, amice (proteine + carbohidrati). Nici sa nu te gandesti la steroizi, iti strici sanatatea cu asa ceva, nu iti recomand. Creatina poti consuma inainte cu 20-30 minute de antrenament, iti da energie si iti mentine apa in muschi mai mult timp. Mananca multe mese pe zi, iar intre mese consuma gustari (ex: fructe) si mentine-te hidratat. Trage serios in sala de forta, cu timpul o sa vezi diferenta, trebuie sa ai rabdare in sportul asta. Succes!