| anonim_4396 a întrebat:

Cum este forțat mai mult mușchiul, atunci când impingi o greutate și o aduci la piept sau atunci când o împingi, ii dai drumul și o prinzi in ultimul moment când vine spre tine?

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

A doua, dar e si periculoasa, mai bine folosesti prima metoda cu o greutate mai mare, sau faci flotari cu ridicarea mainilor de la sol, care e mult mai sigura decat sa iti cada o greutate pe piept si sa iti rupi "cateva" coaste, sau mai rau

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Exact, iar in cazul asta sunt solicitate si incheieturile mai mult. Nu vad nici un avantaj deosebit.

| Apokales a răspuns:

Deci, ideea ar fi ca tu sa poti controla haltera/gantera pe tot parcursul exercitiului ca sa eviti accidentarile si sa executi corect miscarea. Iar tu vrei sa bruschezi si sa risti sa te accidentezi? Buna idee.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai voie sa ii dai drumul. O ridici si o cobori incet