| anonim_4396 a întrebat:

Cum este recomandat sa alergi pe banda de alergare, incaltat sau descult?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai sanatos este sa alergam desculți, asa am evoluat ca specie, asa e natural

| Violleta2022 a răspuns:

Incaltat cu patonfi sport, adidasi sau tenisi.

| johnnny123 a răspuns:

De ce ar fi recomandat să alergi desculț? Pe lângă protecție și aderență, scopul principal al încălțărilor de alergare este de a absorbi șocurile, care sunt foarte rele pentru coloană. Cu ce te-ar putea avantaja eliminare acestei protecții?

| Bizon95 a răspuns:

Alergi descult numai daca te alearga cineva RAU dupa ce te-a luat prin surprindere si erai descult

eu nu suport sa stau descult nici macar in casa, si am numai papuci cu talpa groasa, pentru ca altfel ma dor calcaiele

cu atat mai mult cand alergi, cel mai bine e in adidasi speciali care sa sustina talpa si alergarea (plus absoarberea de socuri, cum a spus si johnnny, altfel iti phooti coloana)

de ce ar fi altfel pe banda? poate daca esti masochist(a) sa ai placerea sadica sa alergi descult

| FreddieM a răspuns:

Subscriu recomandarilor postate mai sus, dar adaug un alt aspect pentru care nu poti fugi descult. Se incalzeste atat de tare banda ca devine foarte inconfortabila daca alergi descult (chiar si cu sosete) Am incercat si eu, bine-inteles treaba asta si ghici ce. 30 de secunde am rezistat, nu mai spun despre pericolul sa cazi, ca nu ai foarte buna stabilitate fara incaltari de alergat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu tocuri 15 cm.