| RoseAndBiia a întrebat:

Cum pot sa am un abdomen plat ( si numai mentionati de abdomenele alea idioate straight face )? Si cum pot slabi la picioare sus si la fund? Cat trebuie sa alerg ( si da, da dieta stiu ) si ce exercitii cardio imi recomandati? si ceva programe cardio gen : Insanity fara P90x. insanity. poti face muschi la el, vreau doar sa ard grasimea nu sa si depun muschi straight face si exercitiile pilates ( o ora si sa elimini maxim 500 de calorii. mi se par putine. nu stiu de ce tot vreau sa elimin 800-1000 pe zi. )

5 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In genral alergarea trebuie sa fie usoara si cat mai lunga. 45m 1ora in functie de cat poti sa duci fara sa te fortezi. Trebuie sa fie facuta usor si relaxat.

Presupun ca esti fata, dar nu iti imagina ca daca faci insanity te vei transforma in pachet de muschi, doar iti va tonifia muschii si vei arde grasimi foarte rapid cu el, pentru ca poti arde cu el 800kcal intr-un antrenament.

500kcal intr-un antrenament de o ora sa zicem este foarte bine
Ca sa arzi 800-1000kcal pe zi intr-un antrenament de o ora nu este usor, iar ce faci trebuie sa fortezi foarte tare si nu cred ca poti de una singura fara un antrenor care sa te sustina moral mai ales. De asta Insanity este foarte bun la capitolul asta.

Iar slabitul se face peste tot in acelasi timp. nu exista slabit la abdomen si slabit la fund separat. Corpul nu tine cont ca arde grasime din zona abdomenului sau din zona fundului, el arde de peste tot. Deci nu exista antrenamente pentru slabit pe diferite zone. Orice antrenament faci vei slabi peste tot. Poate ti se pare ca in zona abdomenului slabesti mai greu, dar asta este din motivul ca in zona abdomenului este de obicei mai multa grasime decat in alte zone, si de aceea ti se pare ca se duce mai greu.

| asasunteucesafaci a răspuns:

Mai frate... daca vrei abdomen fara sa faci abdomene e ca si cum ai zice ca vrei sa traiesti fara oxigen!
Deci nu ai cum altcumva!

| RoseAndBiia explică (pentru asasunteucesafaci):

Faceam 100 de abdomene seara straight face acum cativa ani si nu s-a cunoscut nimic.

| Wehes a răspuns (pentru RoseAndBiia):

Poti sa faci si 1000 de abdomene in fiecare seara si tot nu se va cunoaste nimic.
Ca sa dai jos acel strat adipos de pe abdomen, incearca sa faci Cardio in fiecare zi ( minim 60 de minute, cand spun cardio ma refer la Alergat.)
Pe langa Cardio, ai nevoie de o alimentatie pusa foarte bine la punct. fara bauturi acidulate, chipsuri, dulciuri, prajeli etc.
''Abdomenu se face in bucatarie'' probabil ai mai auzit chestia asta.ei bine, e adevarata. In bucatarie prin alimentatie, Nu la sala.
Bafta!

| Emmy125 a răspuns:

Fara abdomene, mai poti sa atarni de un spalier si sa-ti ridici picioarele la piept...Dar astea sunt mult mai grele decat abdomenele.
Sau cu o minge medicala (sportiva, de fitness), nu stiu exact cum se numeste dar e foarte buna pentru ca se pot face multe exercitii cu ea.