| marian23213234 a întrebat:

Cum pot sa cresc in inaltime si in masa musculara ce exerciti sa fac? Funda+vot

Răspuns Câştigător
| BAIATUL a răspuns:

Poti sa faci orice sport astfel incat exercitiile nu presupun ridicarea greutatilor (gantere/haltere) deasupra capui.

2 răspunsuri:
| mihaitaLGP a răspuns:

Ce iti zic, iti zic din propie experienta, practic culturism de ceva vreme. Ideal ar fi sa te apuci de culturism, dar ce trebuie sa intelegi ca la sala doar stimulezi grupele musculare. Muschii se fac in bucatarie, muschii cresc in perioada de pauza. Poate iti suna aiurea, cum? muschi se fac in bucatarie? Celulele tale musculare se schimba o data pe luna, trebuie sa ai un anumit raport calori in functie de greutate, varsta si mai ales efortul care il depui in sala. Daca depasesti raportul caloric zilnic, acele celule musculare venind in numar mai mare, o sa se transforme in strat adipos (asa te ingrasi). Bineinteles, tu trebuie sa ai un raport caloric mai mare ca un om obisunit, depui efort, daca alimentatia ta nu este suficenta slabesti. Cum un ferrari consuma combustibil, asa consumi tu calorii. Dieta ideala ar fi 60% proteine, 35% carbohidrati si 5% grasimi, procentele stabilite in gramaj trebuie sa fie in functie de greutate, varsta si efortul care il depui repet. Proteinele le poti asimila din : carne, oua, lapte, branza, iaurt, ciuperci, soia etc. Carbohidratii calitativi sunt : orezul, cerealele cartoful. Grasimi : grasimile ideale sunt cele nesaturate (nuci, seminte etc). Fructele au un rol extrem in dieta. Bananele contin forte multe fibre, sunt ideale dupa antrenament. Trebuie sa consumi 3-4 fructe si 3-4 legume crude zilnic. Hidratarea e foarte importanta, minim 3 l apa zilnic. Alimentele care trebuie evitate sunt Glucidele (ce contine zahar, sucuri, dulciuri etc) Lipidele : sunt grasimile saturate (sunca), carbohidratii necalitativi in culturism sunt buni, dar nu in exces(pastele, painea etc). O data ce decizi sa faci acest pas, sa te apuci de culturism, trebuie sa stii ce sa faci cand esti in sala. Exercitiile le poti invata de la un instructor sau de la alti practicanti. Nu cred ca e cineva sa se supere daca ii ceri sfaturi in sala. Programul ar trebui sa fie cam asa : Lunea - piept, biceps, Martea : Picioare+abdomen, Miercurea - pauza, Joia : Spate + tricepsi, Vinerea : Umeri + trapezi+abdomen. Sambata si duminica pauza. Muschii cresc in perioada de pauza, pauza este foarte importanta. Te poti uita si pe youtube, sau sa citesti cum se executa miscarile si exercitile pentru grupele respective. Totul necesita timp si rabdare. Acuma depinde si de potentialul pe care il ai, cum esti genetic.

| MarYan00 a răspuns:

Nu vezi ca nu raspunde nimeni?
intrebari de genu asta au mai fost postate de 32123431212 ori
CAUTA!