| Ionut5789 a întrebat:

Cu ce cresc mai repede in masa musculară cu creatina sau proteina? Am 14 ani si 1.75 inaltime

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mananca sanatos si fa un sport, ca esti mult prea micut pebntru prafuri proteice.
la 14 anisori se pune accent pe dezvoltarea fizica totala, nu pe muschiuleti la copilasi, ca nu te ajuta cu nimic.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista masa musculara repede... astea sunt aberatii de copii mici. Dureaza ani de zile.

| ReddY25 a răspuns:

Mănâncă sănătos și antrenament regulat

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReddY25):

Ce intelegi prin mancat sanatos pentru masa musculara?

| aditimus a răspuns:

Proteina

| nirocino a răspuns:

Salut!
Uite câteva sfaturi pentru creșterea masei musculare.

Mănâncă suficient!
Caloriile provenite din carne și cartofi evident că sunt mai bune decât cele din chipsuri. Așadar, alege calitatea alimentelor. Nu mânca mult cantitativ, ci bogat în fibre și minerale!

Consumă suficiente proteine!
Trebuie să consumi proteine în funcție de greutatea ta: 1, 8 – 2, 5 grame de proteine pe kilogram de masă corporală. Alimente bogate în proteine sunt: soia, ouăle, somonul, brânza de vaci, carnea de vită, iaurtul, carne albă de pui/curcan.

Antrenează-te intens!
Dacă tu stai pe Facebook și Instagram în loc de sala de sport, nu te aștepta să ajungi să ai corpul celor din reviste.

Echilibrează-ți stilul de viață!
Dacă ziua mergi la sală, dar seara mănânci 2-3 pizza nu prea vei obține un corp de vis. Ai nevoie și de un program de somn bine stabilit. Este recomandat să dormi 7-8 ore în fiecare noapte!

Ridicarea greutăților crește masa musculară.
Cea mai bună metodă? Folosirea principiului încărcării progresive. Greutăți mai mici și apoi, în timp, greutăți ceva mai mari.

Urmează sfaturile de mai sus și vei vedea rezultatele! Succes!